GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


ŞABAN ÇAĞIRAN


EĞİTİM BAYRAMINDA 20´NCİYE DOĞRU...


İnsan hayatında eğitimin önemini anlatmaya kelimeler yetmez.  Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk , her fırsatta eğitimin ne kadar önemli olduğunun altını çizmiş ve eğitime büyük önem vermiştir. ?Hayatta en hakiki mürşit ilimdir?, ?En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır? sözleri bu anlayışının yansımalarıdır. Peygamber efendimiz de aynı şekilde, ?ilim Çin´de bile olsa gidiniz? diyerek eğitim önemini gayet güzel bir şekilde anlatmıştır.

Bugünkü dünyamızda eğitim eksikliği, belki de yaşanan sorunların ana kaynağıdır. Öyle ya, ülkelere baktığımızda, eğitim düzeyinin yüksekliği ile refah artışı arasında önemli paralellik vardır. Zira, eğitimsiz ülkeler ya çok yoksul ya da sürekli olarak çok çeşitli karmaşalar yaşamakta ve sorunların altından kalkmakta oldukça zorlanmaktadırlar. İşte bu noktada, eğitim adına bir taş koyan herkes eli öpülesidir.

Bir ilçe düşünün, Adıyaman´ın Besni ilçesi, dile kolay, tam 19 yıldan bu yana Besni Eğitim Vakfı´nın (BEV) öncülüğü ve Kaymakamlık ile Belediye´nin paydaşlığında, her yıl Ekim ayında, adeta festival niteliğinde olan ?Eğitim Bayramı? düzenliyor. 3 gün süren bu bayramlarda, alanında uzman kişiler, yazarlar, sanatçılar, aydınlar, siyaset adamları Besni´ye gelerek, seminerler/konferanslar düzenleniyorlar. Bayrama, ilçede bulunan sivil toplum örgütleri, okullar, öğretmenler, öğrenciler ile Besni halkı da iştirak etmekte ve bu sayede eğitimin yanında, ilçenin tanıtımına katkıda bulunulmakta, ilçeye gelen yüzlerce kişilerden ekonomik  girdi sağlanmaktadır.

Besni´de eğitim denilince, eğitim sevdalısı herkes büyük heyecan duymaktadır.  İlçede okuma yazma oranı, diğer ilçelere göre %92 oranıyla oldukça yüksektir. Çok sayıda ilk ve orta öğrenim kurumları yanında Meslek Yüksek Okulu da bulunmaktadır. Besnili iş adamları oldukça hayırsever olup, ilçeye çok sayıda okul yaptırmışlardır. Bu iş adamlarının başında Merinos Holding gelmektedir. Ahilik kültüründen gelerek Besni toprağından fışkıran Merinos Holding çıtayı daha da yükselterek, babaları Mehmet Erdemoğlu adına, Besni´ye ?Mehmet Erdemoğlu Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi?nin bina ve kampüsünü yapmaktadır. Bu ve daha pek çok diğer sosyal sorumluluk proje ve yatırımlarından dolayı Besni´de Merinos denilince akan sular durmaktadır.

Besni Eğitim Bayramına, bugüne kadar sayısız ünlüler konuk olarak gelmişler ve büyük değer katmışlardır. Rahmetli Tayfun Talipoğlu, Recep Yazıcıoğlu, Duygu Asena dahil, Abbas Güçlü, Ali Tezel, Işıl Özgentürk, Hayrettin karaca, Mithat Bereket bunlardan sadece bazıları...

Bu yıl Ekim ayında yapılan eğitim bayramında,  Adıyaman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz ve Merinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ?Üniversitelerin Besni´ye Eğitim ve Ekonomik Anlamda Sağlayacağı Katkı?,  Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesinden Genetik Bölün Başkanı Prof. Dr. Haydar Bağış ?Akraba evliliklerinde  Genetik Danışmanlığın Önemi ? , Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Atilla Gökçe, Bloomberg TV Programcısı  Fatih Kuşçu ile NTV Spor Programcısı Mehmet Ayan ?Spor ve Yaşam? panelini gerçekleştirmişlerdir. Bunun yanında, bayram yürüyüşü, Besni Fotoğraf Sanatı Derneği (BEFSAD) fotoğraf Sergisi, yöresel ürün yarışmaları, folklor gösterileri, kermes, Besni Lisesi Mezunları Pilav günü ve Atatürkçü Düşünce Derneği´nde kahvaltı da programda yer almıştır. Öğretmenler Korosu´nun ardından, ulusal sanatçılar Yusuf Güney, Latif Doğan, Tuncay Okutan ve Mesut Taşdemir ise binlerce kişinin katıldığı konserlerde Besni halkına adeta müzik ziyafeti çektirmişlerdir. Bayrama gölge düşüren tek şey ise avukat Celal Ülgen ile BEV Kurucularından Avukat Şükrü Kaleağası´nın katılacağı ?Demokrasi ve Hukuk Paneli´nin iptal edilmesidir.

Eğitim Bayramı etkinliğinin fonksiyonu ve katılımın seviyesi elbette tartışılabilir ama bu yılki coşku oldukça yüksekti. Hiç bir katkı sağlamadığı halde, hemen hemen her yıl, bayramlara katılımın düşük olduğu ve tabana inilemediği gerekçeleriyle bayram için eleştirilerde bulunanlara rağmen tam 19 yıldan bu yana Besni´de Eğitim Bayramı gerçeği tüm güzellikleriyle sürmektedir. Dileriz, 20´nci Eğitim Bayramı çok daha coşkulu olur.

Bacon´un ifade ettiği gibi, ?Kurnaz insanlar okumayı/eğitimi küçümser, basit insanlar saygı duyar, akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar.? Besni, Eğitim Bayramında 20´nci yılın kapısına geldiyse, eğitimden faydalananların daha çok olmasındandır. Zor olan eğitime harcanan emekten ziyade, eğitime direnenleri eğitmektir. Bu anlamda, Besni Eğitim Vakfı, Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ve diğer tüm sivil toplum örgütleri ile eğitim gönüllüsü Besni halkına kadar teşekkür edilse azdır.

Şaban Çağıran

sabancagiran@gmail.com