GAZİANTEP HALI FUARINA “BESNİLİLER” DAMGA VURUYOR
Tarih: 1.5.2018 11:58:13 / 2636okunma / 0yorum
ALİ YILMAZ

Gaziantep halı fuarına doğru giderken aklıma BESNİ de üretilen kilimler geldi. Ortaokula giderken geçtiğimiz caddelerde evlerin alt katında makine sesleri karışırdı caddenin seslerine. Her renkten üretilen kilimler Türkiye´nin bir çok iline gönderilirdi. BESNİ´nin köylerinde hemen her evde bulunan kilimler motifleriyle hafızalara kazınmıştı. Günümüzde besnililerin halı sektöründe dünya piyasalarına hükmedecek hale gelmesinde bu kilimlerin katkısı yadsınamaz. El örgüsü halı işlenir gibi tüm dünyanın ruhuna, hafızasına Besnililerin motifleri işleniyor. Yılların birikimiyle oluşan bu motiflerle fuarlara renk katıyor Besnililer!

Fuara vardığımda girişin hemen solunda besnililerin gurur duyduğu MERİNOS´u görünce niçin bir dünya markası olduğunu hemen anladım. Üretilen halılardaki motiflerden insanın ruhuna işleyen hemen bütün modellerinde geçmişin nostaljik etkilerini görmek mümkün. Besni´nin kilimleri büyümüş, dünyaya çıkarma yapmış, ilçenin ruhunu tüm dünyaya göndermiş. Bunları  görünce gururlanmamak mümkün değil. Dünyanın heryerinden gelen müşterilerin halılar ile ilgili fikir edindikçe yüzlerinde beliren duyguları,  onların ruhunda meydana gelen motiflerin dansı görülmeye değer. Firma neden bu kadar  etkili? üretimdeki dünya standartlarını belirlemelerinin yanında galiba geçmişine sahip çıkarak insani duruşlarıyla da toplumun taktirlerini kazanmaları hususu önemli bir nokta. Zira fuarda halı tanıtımları yapılırken BESNİ de FEN  lisesi temelini atmaları taktire şayan! saymakla bitmeyecek hizmetleri burda anlatabilmek zor ama MERİNOS sadece Besnili iş adamlarına örmek olması açısından bile taktir edilmeyi hakediyor!

Halı firmalarının arasında gezintiye çıktığımda, ilerledikçe gördüğüm ve gördükçe etkilendiğim bir firmanın motifleri beni tekrar BESNİ´nin kilimlerine taşıdı.  Kapısından içeri daldığım anda girişin hemen önünde tanıdık bir yüz birden 20 yıl geriye doğru hızlıca yol almama sebeb oldu. Başaran halı bünyesinde prestij markasıyla varlığından söz ettiren firmanın dış ticaret sorumlusu okul arkadaşım MUHAMMED DOĞAR güler yüzü ile karşımda duruyordu. Yanında ise firma sahibi İBRAHİM DAYIOĞLU! Ortadoğu ve Afrikalı olduğunu düşündüğüm müşterilerin yoğun ilgisi nedeniyle kısa süren sohbetimizde edindiğim izlenim; işini severek yapan, geleceğe dönük ileri hamlelerle piyasadaki etkinliklerinin hızlı artıracağı belli olan ciddiyette bir firma! Halı desenleri firmanın taklitten uzak, günün koşulları ile uyumlu, trend renk ve modellerle piyasa hakimiyeti açısından aktif olduğunun en büyük kanıtı. Gün geçtikçe adını sık sık duyacağınızdan şüpheniz olmasın! Müşterileri ile diyalogları dikkat çekici! Anlaşılan o ki halılara dokunan motiflerin yanında müşterilerinin hayal dünyalarına da  güzel duygular işlenmekte. Gurur duyulacak durum!

Türkiye´nin bütün bölgelerinden gelen insanlarla farklı ülkelerden yabancı müşteriler arasında ilerlerken halılara dokunan motifler gibi bir mozaiğin içinde ilerlemeye devam ettim. Kapısında danışmanından tesadüf eseri BESNİLİ olduğunu öğrendiğim KARMEN halının sahibi MEHMET KARA ile görüşebilme fırsatını kollamaya başladım. Etrafındaki kalabalık hafifleyince hızlıca yanına yaklaşıp kendimi tanıttım. Besnili olduğumu duyduğu anda yüzünde beliren gülümsemeden cesaret alıp bir kaç soru sorabildim. Güleryüzlü insanı duruşuyla varlığını hissettiren MEHMET KARA´nın şu cümleleri altı çizilmesi gereken hususlar: “firmamızı bugüne getirebilmek için elimizden gelen herşeyi yaptık. Dişimizle tırnağımızla kaza kaza bugünlere gelebildik. Sürekli yenileniyoruz. Bu işi seviyoruz. Artan iş  hacmimiz daha fazla çalışmamıza neden oldu. Kilim tezgahlarından dünya piyasalarına kaliteli halılar verebilecek uzmanlığa eriştik. Bunun içinde sürekli çalışıyoruz.”

Azim ve sabırla geldikleri bu noktadan sonrası için şu söylenebilir. KARMEN halı piyasalara iyi bir seçenek olabilmenin yolunda!

Adını sıkça duyduğumuz bir çok firma ürünleri ile piyasa edinmeye çalışırken sessiz ve derinden ilerleyen bir başka firma ise şehzade ! Besnili iş adamı FARUK ÇELİK´in ortağı olduğu bir firma. Halı desenleri renkleri ile beraber güzel duygular yaşatıyor. FARUK ÇELİK Besni´nin  köylerinden BİRİŞMELİ. Köyden Türkiye piyasasına halıyla yolculuk taktire şayan. Kendisini görme imkanım olmadı ama üretilen halılardan geleceğe dönük planlı bir gidişin varlığı görülüyor.

Fuar alanında gezerken özellikle BESNİLİ iş adamların sahibi olduğu firmaların müşteri potansiyeli görülmeye değer. Bütün masalarda müşterilerle ilgilenen personel olmasına rağmen, dışarda sıra bekleyen müşterileri görmek gurur duyulacak bir durum. İşini seven kararlı ve emin adımlarla ilerleyen besnili iş adamlarının bu firmaları hepimizin. Bunlar sahip çıkılması gereken değerlerimiz. FEN lisesi temeli atılırken İbrahim ERDEMOĞLU´nun “Yeter ki yapılanları sahiplenin biz herşeyi yaparız.” sözü tüm besnili iş adamlarımız nezdinde söylenmiş bir sözdür. Üretim ve istihdam açısından gerekli, ilimiz ADIYAMAN da Gaziantep gibi  etkili halı fuarlarıyla gündeme gelmesi için, tüm işadamlarımızın bunun için birlik halinde çabaları gerekiyor. HALI BİZİM, İŞ ADAMLARI BİZİM! ADIYAMAN herşeyin en iyisini hakkediyor.

DİPNOT:

MEHMET ERDEMOĞLU İLKELERİ

“Asla yalan söylemeyin.”

“Her zaman dürüstlükten şaşmayın.”

“Kimseyi azarlamayın ve hor görmeyin.

“Ödemelerinizi söz verdiğiniz zamanda yapın.”

“İşçinin parasını alın teri kurumadan ödeyin.”

“Pazarlık yaptığınız işten ödeme sırasında, tekrar para kesmeyin.”

“Söz ağızdan çıkar. Anlaşma yaptığınız bir alışverişten zarar etseniz bile dönmeyin.”

“Herkese karşı hoşgörülü olun.”

“Servetin sınırı yoktur, mükafatı vardır.”

“İşinize, insanınıza, vatanınıza, devletinize, bayrağınıza sahip çıkın.”

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KARANTİNA (08 Nisan 2020 - Çarşamba)
VİRÜS ve YENİ DÜNYA! (31 Mart 2020 - Salı)
BU PATATES, KARPUZDUR ASLINDA! (14 Mart 2020 - Cumartesi)
TURİST VİRÜSLER (11 Şubat 2020 - Salı)
DEPREMİN ÜÇ MAYMUNLARI! (04 Şubat 2020 - Salı)
KANAL ADIYAMAN PROJESİ! (21 Ocak 2020 - Salı)
KAMYON KASASINDA JUMANJİYE YOLCULUK! (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
SARAY´IN TAKLACI KUŞLARI (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
MATRUŞKADAN ÇIKAN CHP´Lİ ! (29 Kasım 2019 - Cuma)
MAVİ YILAN BESNİ´YE RENK KATTI! (05 Kasım 2019 - Salı)
TRUMP´A MEKTUBUMDUR! (22 Ekim 2019 - Salı)
EBUCEHİL KARPUZLARI... (14 Eylül 2019 - Cumartesi)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY ! (06 Mart 2019 - Çarşamba)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
9 Nisan 2020 Perşembe