GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


ALİ YILMAZ


GAZİANTEP HALI FUARINA ?BESNİLİLER? DAMGA VURUYOR


Gaziantep halı fuarına doğru giderken aklıma BESNİ de üretilen kilimler geldi. Ortaokula giderken geçtiğimiz caddelerde evlerin alt katında makine sesleri karışırdı caddenin seslerine. Her renkten üretilen kilimler Türkiye´nin bir çok iline gönderilirdi. BESNİ´nin köylerinde hemen her evde bulunan kilimler motifleriyle hafızalara kazınmıştı. Günümüzde besnililerin halı sektöründe dünya piyasalarına hükmedecek hale gelmesinde bu kilimlerin katkısı yadsınamaz. El örgüsü halı işlenir gibi tüm dünyanın ruhuna, hafızasına Besnililerin motifleri işleniyor. Yılların birikimiyle oluşan bu motiflerle fuarlara renk katıyor Besnililer!

Fuara vardığımda girişin hemen solunda besnililerin gurur duyduğu MERİNOS´u görünce niçin bir dünya markası olduğunu hemen anladım. Üretilen halılardaki motiflerden insanın ruhuna işleyen hemen bütün modellerinde geçmişin nostaljik etkilerini görmek mümkün. Besni´nin kilimleri büyümüş, dünyaya çıkarma yapmış, ilçenin ruhunu tüm dünyaya göndermiş. Bunları  görünce gururlanmamak mümkün değil. Dünyanın heryerinden gelen müşterilerin halılar ile ilgili fikir edindikçe yüzlerinde beliren duyguları,  onların ruhunda meydana gelen motiflerin dansı görülmeye değer. Firma neden bu kadar  etkili? üretimdeki dünya standartlarını belirlemelerinin yanında galiba geçmişine sahip çıkarak insani duruşlarıyla da toplumun taktirlerini kazanmaları hususu önemli bir nokta. Zira fuarda halı tanıtımları yapılırken BESNİ de FEN  lisesi temelini atmaları taktire şayan! saymakla bitmeyecek hizmetleri burda anlatabilmek zor ama MERİNOS sadece Besnili iş adamlarına örmek olması açısından bile taktir edilmeyi hakediyor!

Halı firmalarının arasında gezintiye çıktığımda, ilerledikçe gördüğüm ve gördükçe etkilendiğim bir firmanın motifleri beni tekrar BESNİ´nin kilimlerine taşıdı.  Kapısından içeri daldığım anda girişin hemen önünde tanıdık bir yüz birden 20 yıl geriye doğru hızlıca yol almama sebeb oldu. Başaran halı bünyesinde prestij markasıyla varlığından söz ettiren firmanın dış ticaret sorumlusu okul arkadaşım MUHAMMED DOĞAR güler yüzü ile karşımda duruyordu. Yanında ise firma sahibi İBRAHİM DAYIOĞLU! Ortadoğu ve Afrikalı olduğunu düşündüğüm müşterilerin yoğun ilgisi nedeniyle kısa süren sohbetimizde edindiğim izlenim; işini severek yapan, geleceğe dönük ileri hamlelerle piyasadaki etkinliklerinin hızlı artıracağı belli olan ciddiyette bir firma! Halı desenleri firmanın taklitten uzak, günün koşulları ile uyumlu, trend renk ve modellerle piyasa hakimiyeti açısından aktif olduğunun en büyük kanıtı. Gün geçtikçe adını sık sık duyacağınızdan şüpheniz olmasın! Müşterileri ile diyalogları dikkat çekici! Anlaşılan o ki halılara dokunan motiflerin yanında müşterilerinin hayal dünyalarına da  güzel duygular işlenmekte. Gurur duyulacak durum!

Türkiye´nin bütün bölgelerinden gelen insanlarla farklı ülkelerden yabancı müşteriler arasında ilerlerken halılara dokunan motifler gibi bir mozaiğin içinde ilerlemeye devam ettim. Kapısında danışmanından tesadüf eseri BESNİLİ olduğunu öğrendiğim KARMEN halının sahibi MEHMET KARA ile görüşebilme fırsatını kollamaya başladım. Etrafındaki kalabalık hafifleyince hızlıca yanına yaklaşıp kendimi tanıttım. Besnili olduğumu duyduğu anda yüzünde beliren gülümsemeden cesaret alıp bir kaç soru sorabildim. Güleryüzlü insanı duruşuyla varlığını hissettiren MEHMET KARA´nın şu cümleleri altı çizilmesi gereken hususlar: ?firmamızı bugüne getirebilmek için elimizden gelen herşeyi yaptık. Dişimizle tırnağımızla kaza kaza bugünlere gelebildik. Sürekli yenileniyoruz. Bu işi seviyoruz. Artan iş  hacmimiz daha fazla çalışmamıza neden oldu. Kilim tezgahlarından dünya piyasalarına kaliteli halılar verebilecek uzmanlığa eriştik. Bunun içinde sürekli çalışıyoruz.?

Azim ve sabırla geldikleri bu noktadan sonrası için şu söylenebilir. KARMEN halı piyasalara iyi bir seçenek olabilmenin yolunda!

Adını sıkça duyduğumuz bir çok firma ürünleri ile piyasa edinmeye çalışırken sessiz ve derinden ilerleyen bir başka firma ise şehzade ! Besnili iş adamı FARUK ÇELİK´in ortağı olduğu bir firma. Halı desenleri renkleri ile beraber güzel duygular yaşatıyor. FARUK ÇELİK Besni´nin  köylerinden BİRİŞMELİ. Köyden Türkiye piyasasına halıyla yolculuk taktire şayan. Kendisini görme imkanım olmadı ama üretilen halılardan geleceğe dönük planlı bir gidişin varlığı görülüyor.

Fuar alanında gezerken özellikle BESNİLİ iş adamların sahibi olduğu firmaların müşteri potansiyeli görülmeye değer. Bütün masalarda müşterilerle ilgilenen personel olmasına rağmen, dışarda sıra bekleyen müşterileri görmek gurur duyulacak bir durum. İşini seven kararlı ve emin adımlarla ilerleyen besnili iş adamlarının bu firmaları hepimizin. Bunlar sahip çıkılması gereken değerlerimiz. FEN lisesi temeli atılırken İbrahim ERDEMOĞLU´nun ?Yeter ki yapılanları sahiplenin biz herşeyi yaparız.? sözü tüm besnili iş adamlarımız nezdinde söylenmiş bir sözdür. Üretim ve istihdam açısından gerekli, ilimiz ADIYAMAN da Gaziantep gibi  etkili halı fuarlarıyla gündeme gelmesi için, tüm işadamlarımızın bunun için birlik halinde çabaları gerekiyor. HALI BİZİM, İŞ ADAMLARI BİZİM! ADIYAMAN herşeyin en iyisini hakkediyor.

DİPNOT:

MEHMET ERDEMOĞLU İLKELERİ

?Asla yalan söylemeyin.?

?Her zaman dürüstlükten şaşmayın.?

?Kimseyi azarlamayın ve hor görmeyin.

?Ödemelerinizi söz verdiğiniz zamanda yapın.?

?İşçinin parasını alın teri kurumadan ödeyin.?

?Pazarlık yaptığınız işten ödeme sırasında, tekrar para kesmeyin.?

?Söz ağızdan çıkar. Anlaşma yaptığınız bir alışverişten zarar etseniz bile dönmeyin.?

?Herkese karşı hoşgörülü olun.?

?Servetin sınırı yoktur, mükafatı vardır.?

?İşinize, insanınıza, vatanınıza, devletinize, bayrağınıza sahip çıkın.?