Her şeyi Tüketmek...
Tarih: 10.1.2019 14:04:48 / 5380okunma / 0yorum
Deniz Öztürkoğlu

Tüketim çılgınlığı adı altında her şeyi tükettik, oysa tüketim mal ve hizmetleri kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde kullanmamıza denir.

Bilinçli tüketim ve bilinçsiz tüketim arasındaki fark nedeniyle hem tercihlerimiz sınırlanır hem de sınırsız tercihler arasında bir seçim yapmak zorunda kalırız. Buna örnek verecek olursak Tableti yenilemek mi yoksa yeni iki tane kaliteli ayakkabı alınmasına karar vermemiz gerek, oysa ihtiyacımız olanları belirlemek bize fayda sağlar. Tabiki de İstekler ile ihtiyaçlar aynı şeyler değillerdir. İstekler, her şeye sahip olmaya çalışmak iken, ihtiyaç az gelirle sahip olduğumuz şeyin bize fayda sağlaması şeklinde tanımlanabilir. Tüketim çılgınlığına en büyük etkenlerden birisi  ise reklam ve medya  sektörüdür. Birde teknolojinin hayatlarımızı ele geçirmesinin ardından iletişimin tüm araçlarına sahip olan insanlar, Her şeyin sanal ortamda yaşandığı yeni bir şekil durmaktadır karşımızda bunlardan biri internetten alışveriş yapmak ve   reklamlar yapılarak insan psikolojisinin zayıf yanlarını etkisi altına alıp, kampanya yapılarak ya da indirimlerden haberdar olmak için telefonlarımıza mesajlar atılarak ürüne sahip olmamız için bir sürü seçenekler sunuluyor. Cebimizde alacak paramız olmadığı halde belki uzun zaman para biriktirerek sahip olacağımız ürüne aynı anda kredi kartımızla, alışveriş kredileriyle aynı anda sahip olabildiğimiz dönemlerdeyiz. Taksitlendirme imkanlarıyla bir şekilde geri ödemesini yapmaya çalışıyoruz ve buda kazandığımızdan daha fazla para harcamamıza yol açmış oluyor ve bir süre sonra bu durum bizi de tüketme yoluna girmiş oluyor. Bunlardan diğer bir sebep ise hayatımızda yaşadığımız mutsuzluk, başarısızlık, eksiklik gibi duyguları alışveriş yaparak gideriyoruz. Eşinden boşanmış, aşk acısı çeken, aldatılan, eşinden sevgi ve ilgi  görmeyen, arkadaşları ve komşuları tarafından dışlanan insanlar aldıkları eşyalar sayesinde hürmet  kazandıklarını sanıyorlar. Moda olan bir elbise alıyoruz sırf herkes de var diye ama aldıktan sonra belki yıllarca kullanmıyoruz. Bilinçsiz tüketimin başlangıç noktası burada başlamış oluyor.  Bunların önüne geçmek ve yaşanmaması için öncelikle bütçe planı oluşturmalıyız. Bilinçli bir tüketici olmanın altın kuralı ise haftalık veya aylık ihtiyaçlarımızı liste yapıp bu  listeden hangisinin daha acil ve önemli olduğuna karar verip ona göre tüketim yapabiliriz.

Alışverişe çıkmadan önce mutfağımızda nelerin eksik olduğunun notunu alıp ondan sonra çıkarsak yazdığımız not dışında alışveriş yapmamış olur ve   eve döndüğümüzde ihtiyacımız dışında aldığımız şey için pişmanlık ve üzüntü yaşamamış oluruz.

Ancak her birimiz bilinçli tüketici kültürünü kendimize ilke edinebiliriz. Evimizdeki eşyaları yararlı eşya ve yararsız eşya olarak ikiye ayırırsak ne istediğimizi kolaylıkla buluruz ve herkesin evinde olan bizim evimizde olmak zorunda olmadığını da biliriz, Eskiyen eşyalarımızı farklı bir amaçla kullanabilir ve yeni eşya almadan önce bozulan eşyanın tamiri yapılıp yapılmadığına bakabiliriz. Evdeki  kullanmadığımız eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir, arkadaşlarımıza hediye almak yerine hediye yapabilir , çocuklarımıza oyuncak almak yerine oyuncak yapılabilir, bunlar daha anlamlı ve maneviliği yüksek şeylerdir. Ama malesef üreten değil de tüketen bir halk olduğumuz için tüketmekten üretmek aklımıza bile gelmiyor.

Anahtar Kelimeler: şeyi, Tüketmek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
“Kadın” Bir varoluş mücadelesidir..! (20 Aralık 2018 - Perşembe)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
30 Mart 2020 Pazartesi