GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


HER YAPILAN KÖTÜLÜĞÜ UNUTALIM MI?


YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA

Aşık Mahzuni Şerif ´in ünlü bir türküsünde; "Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana" der.

Her duyduğumda isyan eder, ağlamaklı olurum.Bu ozanımıza ve sayısız onurlu insanımıza ülkemizde çektirilen acılar usuma yerleşip,isyan edesim gelir..Sonra içimdeki bir his "yaşamda örgütlü olmayan hiçbir eylem kolay kolay başarılı olamaz" der..Geri dururum..

YOKSULUN SIRTINDAN DOYAN DOYANA
BUNU GÖREN YÜREK NASIL DAYANA
YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA
BİLMEM SÖYLESEM Mİ SÖYLEMESEM Mİ

Güzelim ülkemiz insanının nasıl bir program ve plan dahilinde cahil bırakıldığını,yurtsever ve ilerici kendi kardeşlerinin üzerine nasıl şiddetle salındığını bir türlü anlayamadım.Hâlâ da anlamakta zorlanıyorum..Yine son zamanlarda sosyal dolaşıma tekrar sokulan, önceleri yazı ve görsel biçimde sonra video şeklinde paylaşımlar ile devam eden; NESLİ TÜKENEN DİNAZORLAR (50-70 Yaşındakiler) ve/veya DELİ TAYLAR ortak başlıklarında toplanan,çeşitli formlarda tekrarlanan, sağda olan gençlerle solda mücadele eden gençleri bir tutan,güya o dönem yaşayanları övüp,şimdiki nesli yeren bu aktarımlarla ilgili birkaç söz söylemek farz oldu sevgili dostlar..
*
Aklıma 1980 öncesi günler,anılar, ve birçok simge isim geldi. En genci 50,en delikanlısı 70´inde olan bu nesilde pek çok deli tay var elbette..
*
Neler neler yapmadılar ki?
Kimisi can verdi bu uğurda, kimisi kalem salladı...
Hepsi idealleri ve yılmadan savundukları fikirleri uğruna yapıldı..
Ancak şurası da bir gerçek ki hiç birimiz iyiyle- kötüyü,Akla-karayı,üretenle-üretmeyeni,masum ile suçluyu aynı potada çözüp tek bir bütün haline getirme hakkına sahip olabilirmiyiz? Buna akıl,mantık ve hele vicdanlar bile isyan etmez mi?
*
Farklı idealleri, fikirleri ve düsünceleri olanları aynı göremediğimiz gibi, aynı terazide tartamayız.Bu elmalar ile armutların birlikte toplanması gibi olur.
*
Yoksulluğa,adaletsizliğe,haksızlığa ve bunu yapanlara, yani ezenlere karşı bir direnme cephesi kuranlar vardı.Bu cepheyi yok etmeye çalışan,kim için ne için çalıştıkları belli olmayanları(Gerçi sonradan anlaşılıp,nasıl kullanılıp kandırıldıklarını zaten kendileride gördü) nasıl aynı potada çözüp, topluma bu şekilde sunum yapabiliriz? Bunu anlayan beri gelsin!
Bizce bu düşünce toplum bilimlerine de aykırıdır.Elbette ileride tarih buna yanıt verir diye düşünmekteyim.
*
Bu şekil belki idealizmdir. Ama gerçekten olaya nesnel ve diyalektik bakabilirsek bu durum kabul edilemez.Uzlaşmaz bir çelişki diye düşünüyorum.
*
Peki kime karşı ?
20´sinde, bilemedin 25´de sevgilileri ile elele kolkola,gençliklerinin en güzel dönemlerini yaşamaları varken,kahrolası acımasız düzenle savaşıp gözlerini kırpmadan ölenlerle,onları bu ölüm yoluna pervasızca gönderenleri alkışlayan ve savunanları nasıl bir düzlemde görebiliriz?Onuda bilemiyorum.Siz iyice düşünün!..
*
Kuzu ile kurt,tilki ile tavuk,Kedi ile fare birlikte düşünülebilinir mi? Sorarım size! Böyle bir dünya varmı? İyi ile kötü çelişkisi gibi.
Bu nedenle idealizm ve idealler de zaten farklı olmak zorundadır..
Yoksa "Herkes vatan için çalıştı,canından oldu gibi" ipe sapa gelmez bir söylem ve yorumlama doğru değildir. Konuyu örtbas etme gayretidir diye düşünüyorsam sakın bana kızmayın!
Bu benim doğal bakışım dostlarım..
*
Birileri halkın yanında,diğerleri ise ezen ve güçlü olanın yanında yer almışsa(Bilerek,veya bilmeyerek veya cehaletinden), bunu nasıl aynı terazide tartabiliriz? Bu durum doğanın kuralları ve ilkelerinede aykırı düşmez mi sevgili dostlarım..Yoksa ben mi Yanılıyorum..
Herkes eteğindeki taşı dökecek,yanlışını görecek, yeterli yetkinlikte ise özeleştirilerini yapacaktır.Ancak bu durumda yeni ve ortak bir ideal ve amaç etrafında bir araya gelinmesi olasıdır. O zaman kadir kıymetler net olarak bilinir.
*
Kışın yaz meyvelerini,yazın da kış meyvelerini yemek nasıl doğru değil ise,bunun gibi bir yaklaşım bana ters gelmektedir.Umarım yanılıyorum..
Eksiğim ve yanlışım varsa düzeltile sevgili dostlarım..
*
Gelin Mahzuni Babaya selam göndererek türküsüne devam edip, anısı önünde saygıyla eğilelim...

MAHZUNİ ŞERİFİM DİNDİR ACINI
BAZI İLAÇLARDAN AL İLACINI
PİR SULTANLAR GİBİ DAR AĞACINI
BİLMEM BOYLASAM MI BOYLAMASAM MI

Sevgiler.