İŞLETMELERDE TEKRAR MALİYETİ
Tarih: 5.11.2020 20:36:48 / 14956okunma / 0yorum
ŞABAN ÇAĞIRAN

*İlk defa yapılan hata, eğer ikincisi yapılmazsa derstir ve gelişime büyük katkı sağlar. İşletmede buna dönük bir sistem mutlaka kurulmalıdır. Her bir çalışan buna uygun davranmalı, yani aynı hatayı ikinci kez yapmıyor olabilmelidir. Zira her bir tekrar önemli maliyettir.

*Mal ve hizmet üretim sürecinde “tekrar” maliyeti çok önemli bir konudur. Söylenileni iyi anlayamayan müşteri temsilcisinin kaçırdığı müşterilerin maliyeti çok fazladır. Söylenilen bir defada yapabilen çalışanın işletmeye kattığı değer ise çok yüksektir. Bu iki durum karşılaştırıldığında çalışan verimliliği daha iyi anlaşılabilir.

İşletmeler müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürün ya da hizmeti en optimal ve en rekabetçi bir maliyetle oluşturup bunu pazarlayabildikleri sürece varlıklarını sürdürebilirler. Bunu yapabilmek, iyi bir organizasyon, vizyon, misyon, belirlenmiş hedefler, üstün teknoloji, yeterli kaynak ve nitelikli bir personel yapısı ile mümkündür.

İşletmelerde gelir kadar rekabetçi bir maliyet yapısı da son derece önem arz eder. Maliyet, bir amaca ulaşmak için katlanılan fedakarlıkların parasal ifadesidir. İşletme yönetiminde sabit maliyetler ve değişken maliyetler olmak üzere iki türü vardır. Sabit maliyetler daha çok üretim artışına dönük uzun vadeli yatırımlardan oluşur. Değişken maliyetler ise üretim sürecinde sürekli olarak ve de tekrarlanan maliyetlerdir ve kısa vadelidirler.

GİZLİ MALİYETLER, GENELLİKLE BİLİNMEZLER VE ÖLÇÜLEMEZLER

Bu iki maliyet türü bilinen ve ölçülebilen maliyetlerdir. Ek olarak bir de gizli maliyetler vardır ki genellikle bilinmezler ve ölçülemezler. Dolayısıyla işletme bilançosunda doğrudan gider kalemi olarak görünmezler.

Bunlar; hatalı ürün ya da hizmetten dolayı oluşan müşteri kayıplarının maliyeti, mutsuz çalışanların tutumları kaynaklı maliyetler, eğitim eksikliğinden kaynaklanan maliyetler, personel nitelik yetersizliğinden gelen maliyetler, işin tekrar yapılmasından kaynaklanan maliyetlerdir. Bu maliyetleri ölçmek oldukça zordur ve uzun vadeli hasarlara yol açar.

Esasen müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayan maliyetlere kalitesizlik maliyetleri diyebiliriz. Böylesi bir durumda hatalı ürün maliyetine ek olarak, yeniden üretmenin ve hatta yeniden teslimatın maliyeti (zaman, ham madde, işçilik, yol vs.) ortaya çıkar.

Kalitesiz ürün ya da hizmet, işletmenin prestij kaybetmesine yol açar, müşteri güvenini azaltır, şikayetleri artırır, pazar payını düşürür, belki de işletmenin batışına bile yol açabilir. İstatistiklere göre, kalitesizlik maliyeti cironun yüzde 5 ile 25´i arasında değişir.

“TEKRAR” MALİYETİ ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİR KONUDUR

Mal ve hizmet üretim sürecinde “tekrar” maliyeti üzerinde durulması gereken çok önemli bir konudur. Söylenileni iyi anlayamayan veya iyi anlasa bile bunu gerektiği gibi uygulayamayan bir müşteri temsilcisinin kaçırdığı müşterilerin maliyeti sanıldığından çok fazladır. Bunun aksine söylenileni/öğretileni bir defada yapabilen bir çalışanın işletmeye kattığı değer ise çok yüksektir.

Bu iki durum karşılaştırıldığında çalışan verimliliği daha iyi anlaşılabilir.

İşletmeler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda personel alırken, mezun olunan okul, alan bilgisi ve özgeçmiş kadar adayların genel yeteneklerini de göz önünde bulunduruyorlar.

YETENEK, ÇABUK ALGILAMA VE ÖĞRENDİĞİNİ DOĞRU YORUMLAYABİLME

Zira genel yetenek, çabuk algılama ve öğrendiğini doğru yorumlayabilme kabiliyetini ortaya koyan önemli bir unsurdur.

Kurumlar Müfettiş Yardımcılığı sınavlarında eskiden 2-3 gün süren alan bilgisi yazılı sınavları olurdu. Örneğin, banka müfettiş yardımcılığı giriş sınavları yapılırken hukuk, ekonomi, muhasebe, istatistik-matematik vs. gibi alanlarda klasik sınavlar yapılırdı. Adaylar bu sınavların ortalamasına göre sözlü sınava çağrılır, ek olarak yapılan mülakatlar sonrası seçilirdi.

1990´lı yılların sonunda benim de Teftiş Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptığım bankada, müfettiş yardımcılığı sınavı için üniversiteye alan bilgisini ölçen sorular hazırlatıyorduk. Soru hazırlattığımız üniversitede bir profesör bana, “neden alan bilgisi sınavı yaptığımızı, aslında bunun saçma ve yersiz olduğunu” söyledi. Ve devamında, konuyla ilgili üniversiteyi bitiren herkesin alan bilgisinde zaten yeterince bilgi sahibi olduğunun var sayılması gerektiğini, sadece genel yetenek testi, yabancı dil ve belki bir de kompozisyon sınavı ile aday seçilmesinin yeterli olması gerektiğini belirtmişti.

KİŞİNİN ALGISI, HIZLI DÜŞÜNME YETENEĞİ, YORUMLAMA BECERİSİ ÖLÇÜLMELİ

Bu düşünceye önce şaşırmış, karşı çıkmış, daha sonra ise hak vermiştim. Bugün dönüp baktığımızda kurumsal şirketlerin pek çoğu bunu uyguluyorlar. Yani alan bilgisi yerine, kişinin algısını, hızlı düşünme yeteneğini, yorumlama becerisini, bilgiyi kullanma yeteneğini, işe uygunluğunu ölçen testlerle personel alımı gerçekleştiriyorlar. Doğru da yapıyorlar.

Çalışanın yeteneği kadar, işe uygunluğu, motivasyonu, çalışma ve öğrenme iştahına sahip olması, şirketine ve takımına bağlılığı/inancı ve aidiyet duygusu da verimli olup olmamasını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle şirketler ve yöneticiler bu kavramların gereğini yerine getirmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi halde, sonuçtan en az verimsiz çalışanlar kadar sorumlu olurlar.

ÖĞRENEN ÇALIŞAN VEYA ÖĞRENEN ORGANİZASYONLAR YARATABİLMELİYİZ

Paulo Coelho, “bir yanlışı tekrar ediyorsan, artık o bir yanlış değil, karardır.” diyerek, yanlışın bir süre sonra karar/seçim haline geleceğini belirtir. Albert Einstein ise, mükemmel insanı “aynı hatayı tekrar etmeyen kişi” olarak tanımlar. Bu yaklaşımları işletmeler ve üretim süreçleri için de düşünmeli, mutlaka öğrenen çalışan veya öğrenen organizasyonlar yaratabilmeliyiz.

İlk defa yapılan hata, eğer ikincisi yapılmazsa derstir ve gelişime büyük katkı sağlar. İşletmede buna dönük bir sistem mutlaka kurulmalıdır. Her bir çalışan buna uygun davranmalı, yani aynı hatayı ikinci kez yapmıyor olabilmelidir. Zira her bir tekrar önemli maliyettir.

Belirtilen bu açıklamalar ışığında “İlk Defada Doğru Yapmak” tüm şirketlerin ve de çalışanların hedefi olmalıdır. Aksi halde verimsizlik kaçınılmaz olur.

Anahtar Kelimeler: İŞLETMELERDE, TEKRAR, MALİYETİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İŞLETME YÖNETİMİNDE "HIZ" (11 Ekim 2020 - Pazar)
GERİYE DÖNÜŞÜN MALİYETİ (05 Eylül 2020 - Cumartesi)
HİÇ BİR UÇAK HAVADA KALMAZ (02 Nisan 2020 - Perşembe)
HAYATA MAKAS ATMAK… (25 Şubat 2020 - Salı)
GELİRİ DAĞITMAK… (30 Ekim 2019 - Çarşamba)
ŞİMDİNİN GÜCÜ (17 Eylül 2019 - Salı)
EĞİTİM SİSTEMİ ALARM VERİYOR! (06 Ağustos 2019 - Salı)
COĞRAFYA VE EKONOMİDE GELECEK… (25 Haziran 2019 - Salı)
AAAH BEDİR HOCAM AH… (12 Haziran 2019 - Çarşamba)
KURNAZLIĞA YERGİ (18 Mayıs 2019 - Cumartesi)
SİZİN İŞLETMENİZDE HANGİ İKLİM VAR? (15 Mayıs 2019 - Çarşamba)
BESNİ´DE FAKÜLTE... (03 Ocak 2019 - Perşembe)
BESNİLİ OLMANIN ORTAK DEĞERLERİ NEDİR? (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
BESNİ VE ÜZÜMDE MARKALAŞMA..! (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
FAİZ ORANI ARTARSA NE YAPMALI? (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
KUR RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN NE YAPILMALI? (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK KRİZ VE ÖNLEMLER… (09 Şubat 2018 - Cuma)
BİLANÇO VE İNSAN KAYNAĞI…! (26 Aralık 2017 - Salı)
MOTİVASYON NASIL SAĞLANIR? (27 Ekim 2017 - Cuma)
ŞİRKETLER YAŞAYAN BİRER CANLI MIDIR..! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
BAŞABAŞ ANALİZİ NE İŞE YARAR? (03 Aralık 2016 - Cumartesi)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

Mevlana
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
18 Mayıs 2021 Salı