GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


HÜSEYİN ÖZGÜLER


KIZILCA OBA ESKİ BESNİ


Gecenin karanlığını, büyük bir gök gürültüsü ile çakan şimşek bölmüştü. Dağlar, dereler, akarsular, minareleri ile hamamları ile yağmurdan ıslanmış olan daracık taş döşemeli yolları ile Besni bir anda aydınlanmış, sonra yine yağmurun sağanak yağışına ve onun toprağı, suları, şehirdeki evlerin damlarını bıkmadan usanmadan döğen ıssız karanlığına bırakmıştı.

Saniyeler süren aydınlığın ardından karanlığın yeniden hâkim olduğu şehirde, çörtenlerde deliler gibi akan suyun sesi, ocaklarının başında ölü alevlerin önünde yatma zamanını bekleyen kahırlı insanların laflamaları ile geçen zamanlar. Bu ölümlü dünyada bir varmış bir yokmuş gibi nerede ne zaman biteceği belli olmayan çok zaman adına kader dediğimiz hayat oyunları, insanlarında hayatlarını silip götürüyordu geçmişten geleceğe akan kesitlerle dolu puslu zamana akan yollarda.

Bu yağmurlu havalarda, fırtınaların estiği, ağaçların dallarının kırıldığı oluyordu, dereler deliler gibi kükreyerek akan sularla taşarken insanlar o derelerden gidecekleri yerlere geçip gidemiyordu. Yağmurun toprağı bıkmadan usanmadan döğdüğü gecelerde çakan şimşek ile ışık bir anda var olan her şeyi meydana çıkarıyor daha sonra gecenin karanlığındaki gizler dünyasına geri dönüyordu devam eden insanların yorgun hayatlarında. Hoyrat şekilde pencerelerinde perde olmayan bu şehrin toprak damlı evlerinde içeri sızan o muhteşem ışık ile bir anda aydınlanan dünyada bu evlerin toprak kokan odalarında yer yataklarında sevişen insanlarda bir an yüz yüze gelerek karanlıktan çıkan dünyada utanarak göz göze geliyorlardı.

Yetmiş yıl önce dinlemişti Yusuf, Elifcan´dan bu şehrin hayat hikâyesini.

Hikaye devam edecek.