GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


KORUYUCU KONDOM (PREZERVATİF)


Bugün belki de üzerinde yeterince değinilmemiş bir konudan, koruyucu kondom veya yaygın ismi ile prezervatiften bahsetmeye çalışacağım. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve gebelikten korunmanın en basit ve ucuz yöntemi olan ?Koruyucu kondom (kılıf veya prezervatif) kullanımı? konusundaki bilgilerimizi gözden geçirmekle farkındalık yaratabilirsek az da olsa görevimizi yapmış oluruz. Yine sorulu yanıtlı konuyu açmaya çalışalım.

Prezervatif Nedir?

Prezervatif ya da diğer adlarıyla kondom, koruyucu kılıf; gebelik ya da CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar)´a karşı cinsel ilişki esnasında kullanılan önleçdir. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı çeşitleri vardır. En çok kullanılan çeşidi erkek prezervatifidir. Cinsel ilişkiden önce erkeğin sertleşmiş penisine takılır ve cinsel ilişki esnasında eşler arası her türlü madde geçişini ve sıvı aktarımını önler. Prezervatifler esneklik, dayanıklılık ve şekli yönleri ile pek çok ikincil işleve sahiptir. Lâteks (Kauçuğun kükürtle işlemi sonucu elde edilen esnek madde) veya Poliüretanlı kondomlar günümüzde en çok kullanılan prezervatiflerdir.

Türkiye deki erkeklerin kondom kullanımı alışkanlığı nasıl arttırılabilir?

Türk erkeğinin prezervatif kullanımını alışkanlık haline getirmek için kampanyalar düzenlenmesi gerektiğini belirtmek gerekir. Bunun için yaygın eğitim programları düzenlenebilir.

Türkiye de kondom kullanım oranı ne kadardır?

Tahminen kullanım oranı % 5 civarında olup, Avrupada bu oran yaklaşık % 60 civarındadır. Türkiye bu oranla en düşük prezervatif kullanan ülkeler arasındadır.

Türkiye deki erkekler neden kondomu sevememiştir? Bunu nasıl çözebiliriz?

Türk erkeğinde, örf ve geleneklerin getirdiği baskılar egemen. Prezervatif kullanmak Türk erkeği tarafından ´küçük düşme´, ´ayıp´ gibi görülmektedir. Bu düşüncelere bir de ´bana bir şey olmaz´ mantığı eklenmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye´de prezervatif kullanımı yeterince gelişememiştir. Bu konuda Avrupa´nın oldukça gerisinde kalınmıştır. Bu konuda Türk erkeği adeta prezervatifi sevmedi desek yeridir. Türk erkeğine mutlaka prezervatif kullanımı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bunun için kampanyalar düzenlenmeli, eğitici programlar gerçekleştirilmelidir. Erkeklere ücretsiz olarak prezervatif dağıtımı yapılmalıdır.

Kondom veya prezervatif hangi hastalıkların geçişini önleyebilir?

 Prezervatif başta AIDS olmak üzere ?Cinsel yolla bulaşan hastalığı? önler. Bel Soğukluğu, Frengi, Hepatit B ve C, Genital Herpes, HPV (İnsan Siğil Virüsü), Donovanosis, Genital Mantar Hastalığı, Uyuz, Genital Bit gibi Parazitozlar ve birçok hastalık insanlara cinsel yolla geçmektedir. Türkiye´de cinsel yolla bulaşan hastalıklar önemli sorun teşkil etmektedir Kapalı toplum olma özelliği nedeni ile üzerinde fazladurulmamaktadır. Prezervatif, bu hastalıklarıninsanlara geçmesini önlemektedir. Hastalıkların ciddiyetini göz önüne alırsak, prezervatif çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Prezervatifin cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde olduğu kadar gebeliği de önleyen önemli bir korunma aracı olduğunu vurgulamak gerekir.

Yorum ve öneri: Koruyucu kondom, kılıf veya bilinen yaygın ismi ile prezervatif cinsel yolla geçen yirmiye yakın hastalığı ve gebeliği önleyen önemli bir araçtır. Kapalı toplumlarda bunu anlatmak ve yazmak ne kadar zor olsa da, bu basit ve ucuz yöntemi her fırsatta toplumumuza benimsetmek, özellikle erkek egemen bir anlayışın yerleşik olduğu toplumumuzda erkeklerin davranışını değiştirmenin çok zor olduğunun bilincinde olarak önyargıları kaldırmak gerekir.