KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY !
Tarih: 6.3.2019 12:15:15 / 986okunma / 0yorum
ALİ YILMAZ

Aşağıdakilerden hangisi yukarıda değildir? Ahmet´in oğlu Cemil´in teyzesi ise, Nuran´ın erkek kankası kimin bacısıdır? Kenyalı emadan ince ip araladıkça, kimin beyin fonksiyonları, fıstıkçı Şahapla kavgaya tutuşmuştur? 5 musluk bir havuzu 6 saatte doldururken, altın varanklı, süslü musluk neden tek başına bir havuzu 3 saatte doldurur? Hangi örgütün para musluğu hile yapmaktadır. Ata bakan Ali ile ılık süt içen ışık neden bir olup Ömer´in başında mısır patlatmıştır?

Sorular sorular...
Eğitilmesi gerekenler tarafından verilen eğitim neticesinde, hayatı belli kalıplar ile kuşatılan küçücük çocuklar, renkli dünyalarını yılların ezberlerine terk etmiş durumda. Sorgulama yetenekleri köreltilen, öğrenme azimleri yerle bir edilen küçücük dimağlar, hayatının geri kalan kısmında, üzerindeki cehalet artıklarını temizlemek için bocalayıp duruyor. Kendi yaşadığı hayatı sürekli yeni kuşaklara aktarma cabasında olan, teknolojiye yenik düşen, öğrenmeyi sınıf geçmek için yeterli notu almak üzerine inşa eden, araştırmayan, sorgulamayan öğretmenlerin yeni nesile öğreteceği hiç bir şey yoktur varsa bile zihin budama olabilir sadece. Yeteneklerin budandığı, her yıl başka bir sistemin denendiği şu zamanda, çocuklara okuma alışkanlığı kazandıramamamızın sebebi, okulda eziyet halini alan, saçma sapan sınav uygulamalarıyla bunalan çocukların, okuma sevgisinin kırılmış olmasıdır. Son yıllarda artan teknolojiye yenilen, kahve köşelerinde okeyle zaman geçiren müsvedde türü öğretmenler, “öğretmenlik kutsal meslek” adı altında dokunulmaz kılınıp yeni neslin önünde bariyer haline getirilmiş, gelişmeye açık olan zihinler bitkisel hayata sokulmuştur. Kütüphaneye yılda bir kaç kez mecburi şekilde gönderilme yolunu, bugünün geçmişte denenmiş, sonuç alınamamış uygulamaları açmıştır. Okumak isteyenlerin sınav adı altında cehalet ile şarj edilmiş robotlara dönüştürme projesi, son hız devam etmektedir.

Eğitim bakanın sürekli değiştiği, ama sistemin hep aynı gölde yıkandığı bir anlayışın tahakkümünde olan genç dimağlar, beyinlerine giden kana sürekli korku pompalayanlardan kurtulmadığı sürece, hayatını sınıf geçme üzerine bina edip okulunu bitirince de papağan gibi aklında kalanlarla geleceğini kuracağı defalarca test edilmiştir. Buna rağmen eğitime neşter vurulamamakta, kazanılmış hak diye cahil, ezber yöntemlerle öğrencilerin hayatını kabusa çeviren vasıfsız öğretmenler sistemin dışına atılamamaktadır. Okuma sevgisi ilkin aile tarafından verilmesi gerektiği gerçeği herkesin kabulü. Aileden sonra okul, öğrenci için en sevdiği yuva olması gerekirken, okulun hapishane halini alması manidardır. Raflarda kitaplar mahkum iken okulda da öğrenciler adeta, cehaletin esiri haline getirilmiş durumda!

Vasıfsız müdürlerin atandığı okullarda eğitim bitirilmiş durumda. Pisa sonuçları rezalet. Temel eğitimlerin bile niteliksiz kadrolar yüzünden verilmediğinin en net kanıtı mezunların hala okuma yazma dört işlem sorunları olduğu gerçeği fıkralara konu olacak düzeyde. Bilinen gerçeklerin burda tekrarı da can sıkıcı! Milli eğitim kütüphane bilincini yerleştirmek istiyorsa öncelikle temel eğitim verildiğinde öğrencilerin niteliklerini köreltmeden ilgi ve alanlarına göre yönlendirmeyi başarmalı. Önce öğretenler sorunun halledilmesi şart. Yoksa sadece hikaye okuruz!

Her beyinde bir kütüphane açmak için öğretenlerin donanımlı olması öncelik şarttır. Kütüphaneler kirli düşüncelerden arınma meditasyonudur. Kütüphaneler hayatın her alanını düzenleme kurallarının temel kaynağıdır. Siyasilerin kalitesini belirlemeyle iç içedir. Kütüphaneler toprağa atılan bambu ağacı gibidir. Tohum olarak ekilir. İlk dört yıl sürekli sulanır ama toprak dışına filiz vermez. Beşinci yıl tohum patlar ve kısa sürede yaklaşık 30 metre olur. Hayatın gerçeklerini erkenden görmek istiyorsak, cahil cühela takımlarının bize yönetici olmasını istemiyorsak, klişe bilgilerle papağan olmak istemiyorsak kütüphaneler toprağına tohum olup bekletelim beynimizi. Farkımız olsun istiyorsak okuyup boy atmak şart. Gizemli olayı merak ettiyseniz gidip görmeniz şart kütüphaneyi! İçindekiler kısmını geçtikten sonra...

DİPNOT
Öğrenciler o yılın ders programlarında yeni bir ders olduğunu farkederler. Dersin adı mantıktır ve derse yaşlıca bir profesör girecektir.

Nihayet, ilk mantık dersi başlar. Çocuklardan biri söz hakkı isteyerek:

Sayın profesör, mantık bize ne öğretir? Lütfen her şeyden önce bunu anlatır mısınız ricasında bulunur.

Profesör, kendisine merak ve şüpheyle bakan talebelerine:

Mantık dersinin insanların düşüncesine yaptığı etkiyi açıklamak biraz güçtür. Onun için bunu sizlere bir örnekle açıklamak istiyorum? der.

Farzedin ki, maden ocağından iki insan çıkıyor: Birisinin üzeri tertemiz, diğerininki ise kömür karası içinde... Bunlardan hangisinin yıkanması lâzımdır?

Öğrenciler, hiç tereddüt etmeden:

Elbette, kirlisi diye cevap verirler.

Profesör, tebessüm ederek:

İşte evlatlarım der, Mantık bu soruya cevap vermeden önce şunu sorar: Nasıl olur da bir maden ocağından çıkan iki kişiden birinin üzeri tertemiz iken diğerininki kirli olabiliyor...

Kütüphaneden çıkan birinin düşünceleri kötü olabilir mi? Kütüphane demek önce mantıktır!

Anahtar Kelimeler: KÜTÜPHANE, GİZEMLİ, OLAY
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KARANTİNA (08 Nisan 2020 - Çarşamba)
VİRÜS ve YENİ DÜNYA! (31 Mart 2020 - Salı)
BU PATATES, KARPUZDUR ASLINDA! (14 Mart 2020 - Cumartesi)
TURİST VİRÜSLER (11 Şubat 2020 - Salı)
DEPREMİN ÜÇ MAYMUNLARI! (04 Şubat 2020 - Salı)
KANAL ADIYAMAN PROJESİ! (21 Ocak 2020 - Salı)
KAMYON KASASINDA JUMANJİYE YOLCULUK! (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
SARAY´IN TAKLACI KUŞLARI (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
MATRUŞKADAN ÇIKAN CHP´Lİ ! (29 Kasım 2019 - Cuma)
MAVİ YILAN BESNİ´YE RENK KATTI! (05 Kasım 2019 - Salı)
TRUMP´A MEKTUBUMDUR! (22 Ekim 2019 - Salı)
EBUCEHİL KARPUZLARI... (14 Eylül 2019 - Cumartesi)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
9 Nisan 2020 Perşembe