MAVİ YILAN BESNİ´YE RENK KATTI!
Tarih: 5.11.2019 17:02:20 / 1539okunma / 0yorum
ALİ YILMAZ

BESNİ´de bu aralar alışık olmadığımız iki hayvan arkadaşımız görüldü. Mavi yılan ve nesli tükenmekte olan semender! Gecesini gündüzüne katıp canla başla çalışan, dış güçlerin oyunlarında halay çekip, ilimizi ilçemizi sorunlardan kurtaran, asrın liderinin ilimize armağan ettiği değerli Sorunları yerinde inceleme turisti vekillerimiz, mavi yılan ve semenderi duymasın, anında yerinde incelemeye, konvoy halinde gelebilirler! Son model Mercedes´lerde mavi mavi şarkısı eşliğinde VEKİLLERİMİZİN duygu dolu konuşmaları ve semender´in halay başında kopardığı fırtına! Biz bu millete hizmetkar olmaya geldik fragmanları!

Herkes şaşkın, yılan nasıl olurda MAVİ olur? SEMENDER nasıl olur da Besni de görülür? İzaha muhtaç bu durumu yadırgayan sayın halkımızın bugüne kadar şaşırmadığı o kadar çok şey var ki, bu gibi durumlar mizah olur? Mesela nasıl olur da, Besni hep aynı renkte, hep sarı kalır, kimse merak etmez. Gün geçtikçe yeşil alanlar nasıl azalır merak etmez. Kafayı mavi yılana taktığımız kadar, neden derelerimiz kuruyacak hale gelir, neden yaşam alanlarımız gittikçe harabeye benzer gibi sorunlara taksaydık, bu gün belki maviye bu kadar şaşırmazdık! Ruhumuzu daraltan renkler dünyamıza hakim olduğu için, canlı bir renk gördüğümüzde ağzımız kulaklarımızda! Mavi ve yeşil renk neden bu kadar az, yakışmıyor mu ilçemize? Aslında ilçemize yakışan en güzel renk mor!

SORUNLARI YERİNDE İNCELEME TURİSTLERİ yani sayın vekillerimizin halkımıza reva gördükleri yaşam kalitesi standartları, bu gün halkımızın suratında hep asılı durur. MOR! En gencinden, en yaşlısına kadar tüm nesiller, Besni de belli kalıpların dışına çıkacak yaşam şansına sahip değiller. Kullandıkları oylar neticesinde beş senede bir morarmak ve hep öyle kalmak hayatlarına konmuş bir ipotek! Hiç düşündünüz mü Besni neden hala her yönden eksik ve yamalı? Neden değişmez yazgı, her beş senede bir tekrarlanır? Nasıl olur da ayrılan bunca ödeneğe rağmen, her yer darma duman? Rant alanları açma haricinde ne iş yaptı karar vericiler? Sempatik mavi yılana sorsak ne der acaba ? Hayıflanacak o kadar çok şey var ki neyi eksik diye sorsak neyi var ki der büyük ihtimalle! Hiç köyleri gezdiniz mi mesela? Okulları gördünüz mü? Caddelerden akan kanalizasyon pislikleri, hayvan gübrelerinin her yere saçılışını gördünüz mü? İğrençliğin rengini görmek istiyorsanız, harabeye dönmüş okullarda küçücük çocukların halini görün bir kez? Turist vekillerin hiç bir rengi görmediğinden eminim! Gözleri görmeyen, maaş alsın diye başımıza musallat ettiğimiz vekillerin, bir gün olsun şu Meclis´te Besni köylerinin sorunlarını dile getirdiğini gördünüz mü? Her tarafın pisliklerle, zift gibi simsiyaha boyandığını görecek göz var mı vekil beylerde! Ceplerinde yeşil banknotların haricinde gördükleri bir renk var mı! Besni ye yaşattıkları moru görüyorlar mı?

Gelişmiş ülkelerde ilçelerin alt yapısı defalarca yenilenip günümüz koşullarına uygun hale getirildi. Kendimi bildim bileli Besni köyleri rezil ve iğrenç durumda! Besni köylerinde tuvaletler hala dışarı da ve maalesef evlerin arkasında tuvalet ambarları var! Sayın vekillerimiz, sorunlarımızı yerinde incelerken aman dikkat etsin. Çukurlar çok emniyetli değil! Düşebilir ve sayın halkımıza mavi yılanı unutturacak bir renge bürünebilirler!

Mavi yılan şu an ne tarafa gidiyor merak ediyorum! Şöyle olur ya cesaretini toplayıp asrin liderine görünse, Adıyaman Besni´den geliyorum deyip sorsa mesela! Başkanım vekil diye tayin ettikleriniz yüzünden BESNİ de beni gören morardı kaldı. İnsanların hayatındaki en güzel renkleri çalmışlar! YEŞİLİ çalmışlar önce, sonra maviyi ! Her taraf Sapsarı ve taş yığını gibi? Haberiniz var mı bu reva görülen hayattan? İnsanlar siyaha sarıya o kadar boğulmuş ki maviyi yeşili gördüklerinde ağzı açık kalıyor! Adıyaman´ı kimse farketmiyor ilçeler kimsenin umurunda değil! Halkta zaten duyguları bedeninden alınmış gibi! Başkanım Mavi yılan davul çalarak BAŞKAN´ın karşısına çıktı deseler herkes inanır yeminle! Mavidir ne yapsa yeridir yeşil zaten masallarda görülür o derece yani! Başkanım mavi yılanım ama Adıyaman da vekilleriniz simsiyah olanından! Kimse farketmiyor. Zeminle figür aynı çünkü! İşte böyle başkanım!
-Sus be terörist yılan!
Tamam başkanım ben yavaştan sıvışayım!

Sorunları yerinde inceleme turistleri beceriksizliğin sınırlarını zorlayadursun, BESNİ asla hak ettiği yerde değil! Şu ara ince ayarlı hizmetler yapılıyor BESNİ de! İlçenin belli noktalarındaki ayrıntılara pansuman yapılıyor. Yeterli mi tabi ki değil! Büyük projeler ve ana sorunlara yönelik çalışmaların hız kazanması lazım. Yerel, yeni yöneticilerin özellikle trafik ve hayvanlara yönelik çalışmaları başlatması lazım! Köyler de Allah´a emanet. Kaymakam beyle besni köyleri için TURİSTİK bir gezi de ben yapmak isterim! Bugüne kadar çağrılarımıza kulak veren olmadı. Büyük ihtimalle yine olmayacak! En çok evlerin arkasındaki tuvalet ambarlarını göstermek isterdim! Buyursun mavi renkli yılan da gelsin! Görsün ne renkli hayatlar var evlerin arkasında!

DİPNOT:

Doğulu bir düşünür, ihtiraslarla ne şekilde mücadele etmek gerektiğini soran bir gence, oradaki genç bir fidanı işaret ederek sökmesini istedi. Genç, hiç zorlanmadan tek elle tutup fidanı topraktan çıkardı. Bunun üzerine düşünür, ona, biraz daha kalın bir fidanı işaret etti. Genç, bunuda sökmesine söktü ancak, iki elini de kullanarak ve biraz daha fazla güç harcayarak...Daha kalınca olan bir ağacı sökmek için gencin, bir arkadaşının yardımına ihtiyacı oldu. Düşünür, bundan sonra çok daha kalın bir ağacın sökülmesini istedi. Fakat orada bulunan bir çok insanın yardım etmesine rağmen, ağacı yerinden oynatamadılar.Bunun üzerine düşünür, onlara

-İşte ihtiraslarımızda böyledir. Başlangıçta, henüz kökleşmelerine fırsat olmamışken yenilmeleri kolaydır. Fakat uzun bir alışkanlık devresi boyunca, köklerini kalbe sarmalarını meydan verildikten sonra, zor olur onları sökmek.

Bir memlekette hakketmedikleri hayatı kabullenmişlik belli bir süre sonra geçtikten sonra hayatımızdan söküp atmak zordur!

KİTAP:
ABD´li eğitimci ve felsefeci John Dewey´e, 90. doğum gününde bir gazeteci şu suali yöneltmiş:
— Okuduğunuz bunca kitabın, size ne faydası oluyor? John Dewey, bilgi ve kültürünün artmasını kastederek:

— Dağlara tırmanmama yardım ediyor, cevabını vermiş. Gazeteci, filozof´un bu cevabından bir şey anlamamış ve:

— Dağlara tırmanmak mı? Dağlara tırmanmanın ne faydası var? demiş. Filozof, gazeteciye şu açıklamayı yapmış:

— Tırmanacağınız diğer zirveleri görebilmek için, dağlara tırmanmak gerekir. Bundan vazgeçtiğiniz an, kaç yaşında olursanız olunuz, yaşamınız sona ermiş demektir

BESNİ TIRMANIYOR MU?

Anahtar Kelimeler: BESNİ, MAVİ, YILAN, RENK, KATTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
VİRÜS ve YENİ DÜNYA! (31 Mart 2020 - Salı)
BU PATATES, KARPUZDUR ASLINDA! (14 Mart 2020 - Cumartesi)
TURİST VİRÜSLER (11 Şubat 2020 - Salı)
DEPREMİN ÜÇ MAYMUNLARI! (04 Şubat 2020 - Salı)
KANAL ADIYAMAN PROJESİ! (21 Ocak 2020 - Salı)
KAMYON KASASINDA JUMANJİYE YOLCULUK! (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
SARAY´IN TAKLACI KUŞLARI (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
MATRUŞKADAN ÇIKAN CHP´Lİ ! (29 Kasım 2019 - Cuma)
TRUMP´A MEKTUBUMDUR! (22 Ekim 2019 - Salı)
EBUCEHİL KARPUZLARI... (14 Eylül 2019 - Cumartesi)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY ! (06 Mart 2019 - Çarşamba)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
8 Nisan 2020 Çarşamba