MERHUM MUSTAFA ERDEMOĞLU´NUN ARDINDAN...
Tarih: 27.4.2018 15:10:48 / 7350okunma / 1yorum
MEHMET DEMİREL

Besni´mizi en önemli değerlerinden olan Erdemoğlu ailesinin yaşayan aile büyüğü merhum Mustafa Erdemoğlu 13 Nisan 2018 tarihinde hayata gözlerini kapadı. Besnili Bilge merhum Mehmet Erdemoğlu amcamızın küçük kardeşi olan rahmetli Mustafa Erdemoğlu da aile geleneklerinde ve genlerinde olduğu gibi yardımsever, hoş görülü, iyilik meleği bir insandı.

O da Besni´mize ve insanımıza bir çok hayır faaliyetinde bulunmuş en önemli eserlerinden olan ve okul müdürü olarak çalışmaktan gurur duyduğum, Erdemoğlu adına layık olup yüceltilmesi  için ekibimizle birlikte gece gündüz çalıştığımız Besni Mustafa Erdemoğlu Anadolu Lisesi´ni biz Besnililere ve bölgenin hizmetine hediye etmişti.

Merhum Mustafa Erdemoğlu ;1933 yılında Adıyaman ilinin Besni ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ede´nin Oğlu Terzi İbrahim Efendi ve Gülsüm Hanım´ın üçüncü oğludur.

Mustafa Erdemoğlu, çocukluk zamanının zor şartlarından dolayı ilkokula gidememiştir. Okula gidemediğinden dolayı daha çocuk yaşta, babası Terzi İbrahim Ustanın komşusu ve arkadaşı Çopuroğlan´ın yanında boyacı çıraklığına başlamıştır.           

O zamanın boyacılığı bitkisel boya malzemeleriyle, boyanın hammaddesini hazırlayıp; mum kalıplar vasıtasıyla, çit bezine desen oluşturup baskı yapma sanatıdır. Bu sanat her aşamasında büyük beceri gerektiren zor ve herkesin yapamayacağı bir ustalık gerektirirdi.

Mustafa Erdemoğlu, bu zanaatı büyük bir beceriyle yapmış, daha sonraki yıllarda kendi iş yerini kurarak meslekteki ustalığını perçinlemiştir.Bundan dolayı isminden çok “boyacı” lakabıyla anılırdı.

Boya mesleğinin yapılmadığı zamanlarda gelin sandığı denilen; resimli teneke kaplamalı, işlemeli sandık imalatı yapıp pazarda satarak geçimini sağlamaya çalışmıştır.

1955 yılında askerliğe gidene kadar boyacı ustalığına devam etmiştir.

1957 yılında askerlik vazifesini tamamlayıp Besni´ye gelmiş ve boyacılık mesleğinin geçerliliğini yitirdiğini görüp dokumacılık işine girmiştir.

1963 yılında dokumacılık sektör olarak krize girmiş ve tezgahları durdurarak abisi Mehmet Erdemoğlu ile birlikte Gaziantep´te üretilen tekstil ürünlerinin Afyon, Konya, Eskişehir, Denizli illerine pazarlanması işine başlamıştır.

1972 yılında abisi Mehmet Erdemoğlu ile birlikte Gaziantep´te kilim imalatına başlanmıştır.

1984 yılında ERYÜN Halı markası ile halı imalatına başlamış ve 1991 yılında ERYÜN Halı Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ‘yi kurmuştur.

Hiçbir zaman kendine olan güvenini kaybetmeyen, zor şartlara zekası ve kabiliyeti sayesinde dayanan, her zaman enerjik ve güler yüzlü olan Mustafa Erdemoğlu dürüstlüğü ile bilinir.

Şartlar gereği okula gidemediğinden hayatı boyunca okulun ve eğitimin öneminden bahsetmiş, okumadığı için bir yanının eksikliğini vurgulamıştır. Öyle ki altmış yaşında okuma seferberliğine katılarak okuryazarlık diploması almıştır.

Eğitimin önemini bildiği için, 1994 yılında Besni´de her zaman kalıcı olacak bir okul yaptırma kararını vermiştir.

Ayrıca Mustafa Erdemoğlu zamanın Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel tarafından şükran plaketi ile ödüllendirilmiştir.

Besni´den ve dünyamızdan 14 Nisan tarihinde;

İnsanları olduğu gibi kabul eden

Kimseyi hor görmeyen

Çocukla çocuk, büyükle büyük olan

Çalışmak en büyük ibadettir diyen

İyilik meleği Mustafa Erdemoğlu amcamız da göçtü. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Anahtar Kelimeler: ERDEMOĞLU, MERHUM, MUSTAFA, ARDINDAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
30 Mart 2020 Pazartesi