GÜNDEM

Besni’de çiftçilere 35 bin fidan dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının desteklenen ve Besni İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında Besni’de çiftçilere 35 bin adet fıstık fidanı dağıtıldı.

GÜNDEM

İlçemizin hayırsever ailelerinden Erdemoğlu Ailesi, Besni’de ihtiyaç sahibi 2 bin 100 kişiye et dağıttı.

ADLİ-VAKA

Besni’de 3 günde 14 kişi uyuşturucudan gözaltına alındı

Besni Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında son 3 gün içerisinde yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.

QUİCK SİGORTAYA LONDRA’DAN İKİ ÖDÜL BİRDEN

Bu yıl Londra’da 13’üncüsü düzenlenen Digital Impact Awards'ta, Quick Sigorta En iyi Topluluk Gelişimi ve Finansal Hizmetler Sektöründe Dijitalin En İyi Kullanımı kategorilerinde ödüle layık görüldü.


HASAN EMRE


NEMRUT´TA GÜN DOĞARKEN


Geçtiğimiz hafta sonu Gap gazeteciler birliği genel başkanı değerli dostum; Zeynel Abidin Kıymaz´ın daveti ile katıldığım bir dizi etkinlikte Kahta,Nemrut ve turizm eksenli bir çok konuya tanık olurken yeni dostluklara ve Adıyaman ile ilgili yeni tesbitlere ulaştım. Zeynel Abidin Kıymaz´ın Adıyaman´ın Ata Demirer´i olduğunu, Hüseyin Hanol gibi Neşet Ertaş ekseninde bir halk ozanımızın olduğunu öğrendim.
Kemal Kutlu´nun Kahta´da Besni tabiri ile yıkılmış evlerin direği olduğunu gözlemledim.Gap Gazeteciler Birliği´nin Bölgesel oluşunun tescilinin ise YAŞAR İÇEN hanımefendi gibi Diyarbakır´ın usta ve cesur kalemini bünyesinde bulundurmak olduğuna şahit oldum. 
KEMAL ÖNER gibi bir dostun her zaman antidepresan yerine geçtiğini Tayfun Güzel´in ise soyadının bir tesadüf olmadığını öğrendim.
Öncelikle davet her nekadar sayın Kıymaz´dan gelsede asıl ev sahipliğini Kahta gazeteciler cemiyeti Başkanı Kemal Kutluyaptı.Kahta´da kendine edindiği vizyonun olgunlaşmış meyvelerini toplar gibiydi. Ağır ve saygın duruşu her yerde fark ediliyordu. Konaklamak ve geziler için merkez seçilen ?oy Fırat? hotel sahibi Abuzer Aydın´ın sofrasının genişliğine şahit olurken bir türlü sönmeyen sigarasının nedeni inşallah Kahta´da Turizm sektörünün girdiği bunalımın yansıması değildir.
Bizde bi söz vardır; Ölüler  bellermiş ki,Diriler hergün helva yiyor. Zaman zaman Besni´nin siyasi sahipsizliğine vurgu yaparken bu konuda Kahta´nın yoğurdun kaymaklı tarafını yediğinden bahsederim.
Konulara yakından baktığımda onlarında bizimki kadar olmasada sorunlarının çözülemediğini fark ettim. Özelleşen Nemrut girişinin paralı olması belki bir nebze kabul edilebilir ama 25 tl olması hangi ölçü, karar ve kanunla belirlenmiş kimse bilmiyor. Bunun dışında geçiş için bilet almada ki karmaşıklık ise yönetim beceriksizliğinin apaçık bir göstergesi.
16 yıl önce ziyaret ettiğimde dile getirdiğim konu ise aynı çerçevede olduğu gibi duruyor.
Malatya tarafından gelenler 25 metreye kadar arabayla çıktıkları gibi öyle ücret falan da ödemiyorlar. Allah´tan Cendere köprüsü,Kahta kalesi ve Karakuş tepesi gibi yerler var da Nemrut Kahta´nın sayılıyor. Mazallah bunlar olmasa Malatya´nın elinden Nemrut´u kimse alamazdı.
Sonuç olarak Kahta´da turizm konusunda çalınan maya kaymak tutmamış.Dağın eteğine yapılan yatırımlar Güneşin hem batışı hem doğuşunu bir gecelik konaklama ile sağlaması iyi bir düşünce olsada bu anlamda gerekli rağbeti görememesine üzüldüm.
Bir ilçe turizm konusunda nasıl marka olur nasıl belirgenleşir; Bunu Kırıkhan´da Beyazıt Bestami hazretleri türbesini ziyaret edenler, Darende´de Somuncu Baba kompleksini gezenler temizlik,ulaşım park vs konulardaki farklılığı mukayese edebilirler.
Bu Nemruta 3. çıkışımdı ilki 30 diğeri 44 ve sonuncusu 59. yaşıma nasip oldu.Son çıkışım oluşunu zaman zaman keh nefeste kaldığımda yol arkadaşlarım Kemal Kutlu ve Yaşar İçen Hanımefendiye fısıldasamda tüm zorluklara rağmen çıktığım zirvede güneşin doğuşuna ?La İlahe  İllallah? derken tüm yorgunluğumun çıktığını fark ettim.