GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


HÜSEYİN ÖZGÜLER


Ormanlarımdan Bir Dal Kesenin Kellesin Keserim Fatih Sultan Mehmet Han


Türkiye´de sıkıntılı sorunlarımızdan biride her yıl katlanarak artan orman yangınları, Türkiye´nin ciğerleri yanarken bizlerinde yüreklerimiz yanmaktadır.

Orman yangınlarını TV kanallarından izleyip o an bakıyoruz az sonra unutup gidiyoruz. Fatih Sultan Mehmet, ormanlarımdan bir dal kesenin kellesini keserim derken ormanlara gereken önemi ifade etmiştir.

Hâlbuki bu gün orman yangınlarının neredeyse tamamı insan faktörlerinden kaynaklanıyor, neden gerekli tedbirler alınmaz, caydırıcı cezalarla bu doğa katliamı önlenmez.

Ülkemizde büyük zararlara neden olan orman yangınlarının hemen hemen tamamının sebebi insanlar. Küçük ihmal ve dikkatsizlikler yangınların en büyük nedenini oluşturuyor. Orman yangınları nedenlerinin yüzde 76´sı piknik ateşi, sigara, orman içi veya kenarında bulunan çöplükler, çoban ve avcı ateşi, anız yakılması gibi ihmal ve dikkatsizliklerden kaynaklanıyor. Bu orana faili meçhul olanlar da dahil edildiğinde oran yüzde 90´a ulaşıyor. Yangınların yüzde 8´inin ise kasten orman yakma fiili sonucu ortaya çıktığı görülüyor.

Türkiye´de her yıl ortalama 2.017 adet yangın çıkıyor, yanan alanların ağaçlandırılması için ise her yıl yaklaşık 50 milyon TL harcamak gerekiyor.

Ormanları olmayan ülkelere bakın ibret alın, Afrika´daki ülkeler ve insanların yaşam biçimleri, yoksullukları insanlara akıl dersi olmalı.