GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


HASAN EMRE


SAĞLIK OCAĞI


Besni sağlık ocağına atanan Besnili genç doktor, sıradaki hastayı çağırdığında içeriye her şeyi ile Besni kokan gül yüzlü, sevecen, yaşlı bir kadın girer 

 

Doktor: Buyur teyze.


Teyze: Buyur Allah, deze gurban verene, buyurun var ola yavrım, ömürlü olasın şeyle.


                 O sırada hemşire deftere kayıt yapmak için teyzeye bazı sorular sorar:

Hemşire : Teyze adın ne?


Teyze : Aşatma Çelik deze gurban verene.


Hemşire : Kaç yaşındasın.


Teyze : Toov..!! Canını almış dezeyin, biliyum zaher, ne bilim yavrım, anam irahmetlik edenden beş yaş güççüksün derdi, edem rahmetlik de yalan olmayım Atatürk öldüğü bille teze askerden geldiydi.


                Bu arada teyzenin verdiği bilgiler ışığında üç aşağı beş yukarı bir yaş tespit edilir ve deftere yazılır.

Hemşire :Nerede oturuyorsun?


Teyze : Ne bilim ana hayran, şu Hacı Şerif´in camısının öte yüzünde oturuyom.

                  Bu arada buranın da Yeni Besni Mahallesi olduğu anlaşıldıktan sonra muayene başlar.


Doktor : Evet teyze neyin var?


Teyze : Ne bilim deze gurban verene, başından yırah, boün altı gündürkü heç halım yoh, sanki beni göğe çekiyular, gece hımala hış bi ternen uyanıyum, sebah ezzenine gader buyu yatıyom, buyu oturuyomsa da gulaasma, gözüme Allah´ın bi habbe uyhusu girmiyu, ezzenden sona biti başımı goyum diyum, anca bi bahıyom kiii bu sefte guluncumdan bişey giriyuuu.. börgüme saplanıyuuu, köklü bu satanlarım bende yoh belliyum. Bi de ana gurban verene sende benim bi evladım sayılırsın, yüzüne gül suyu ne yisem össaat geri çıharıyom.


Doktor : Teyze bu günlerde ağır yağlı bir yemek yedin mi?


Teyze : Töbeler töbesi ana hayran, gözüme çahılsın ki, gonşular bi sahen sarma saldırlar, teşdin altında oldu gimi duruyo.  Satan göynüm heç bi şey istemiyu. Ana hayran heç bi şey istemiyu.


Doktor : Teyze yat bakalım şöyle, bir sırtını dinleyeyim.


Teyze : Uyyy..!! , ahaaa, ne varsa oramda ana gurban, uyy yavrıım, Allah sizlere göstermiye, bana da şifasını vere şeyle, gurban olduğum beleyki.


         Bu arada sırtında neren ağrıyor diyeceğine neren argıyo deyince doktorun Besnili olduğunu hemen fark eder.


Teyze : Ana hayran sen de mi Besnilisin ne?


Doktor : Evet teyze.


Teyze : Kimlerdensin ana hayran?


Doktor : Köşger Hamza´nın oğluyum.


Teyze : Beeey..!! Bizim Heyce´nin mi kele, taman biz aşşaaa şeherde anangilnen gapı bir gonşuyduk, bizim uşahların babasıynan babayın iştiği su ayrı gitmezdi, hele bi alamet sebah belli ganım gaynıyu çaaya, durduğum yede, Allah´tan zaher.


Doktor : Teyze daha önce de böyle olmuşmuydun?
                         
                      Derin bir ahh çekerek

Teyze : Ne bilim deze hayran, o senede  beyle yiğin olduydum. Ammin rahmetlik, cip duttu taa Malatya´ya apardıydı. Beni buranın tuhturlarına mı inanırdı ki. Oranın tuhturu mercimek gimi pempe  bi hapnen biyaaaaz bi şurup verdiydi. Odur budur heç beşeyim yohdu.

Doktor : Teyze tansiyonun çok yüksek, böyle altı gündür nasıl durdun.


Teyze : Amaaan..! Ana gurban getirenim mi var, sen de yabancı daalsin, elde ayahta aha bu gız galdı yalanız yanımda, onun da söylemsi ayip elinde yoh, avcında yoh, herifi eyle olduğu gündür ki boş geziyu, şeyle o gaderlerin gözü kör ola, gözümü kör, gulağımı saar etti amaan gene de Allah başlarını bozmasın, gulaana gider de canı sıhılır.


Doktor : Teyze başka çocuğun yok mu?


Teyze : Var yavrım, sen de ömürlü ol, onlar da ömürlü olsun, iki oğlum var, biri Uşah´ta, ötaasi İstambıl´da, Amaaan Allah acılarını göstermesin yavrım. Uşahtaki satan gendi derdine düşmüş, çaaam tablada öteberi satıyo, İstambıl´daki de şu gader  ki bi anam var diyu işte, gulaasma, oğlum eyi de gelin dirlik vermiyu, halbıki de görümümün gızı ha, aman gene de ömürlü olsunlar, aha hepiniz evladımsınız, Allah acılarını göstermesin.


Doktor : Teyze sen yalnız oturamazsın artık, oğlanların yanına git.

Teyze : Amaaan o sene böyük oğlanın oğlu askerlik uçun geldiydi, aldı beni İstambıl´a apardı, onsekiz gün zor durdum, ne gader seplemek dedilerse de heç durmadım. Oniki gün oğlumgilde üçer günde edemin gızlarında oturdum. Amoov o apartumanların içinde ayni beni boğuyuular sandım kele, barı burada gapımın önüne minderimi seriyum da biti gelip geçene bahıp ferrahliyum, get  anam get İstambılı da batsın, Uşağı da?


Doktor : Teyze ilaçlarını nasıl alacaksın, bir karnen varmı?


Teyze : Var ya ana gurban, goyup giden nur içinde yata şeyle, baygurum var haci vakas dayın köşgerdi tama; ana gurban, acı o iri pembe hap var ya sızı uçun, navar biti ondan da yaz. O bana yiğin eyi geliyu, heyrine gonşulara da verrim biti.


Doktor : Peki teyze.


                                   Muayene biter, iş vedalaşmaya gelir.

Teyze : Hadı ana gurban verene, ömür bereketi vere yavrım şeyle, gösünde ağ tüyler bite, demli dövletli, oğlanlı gızlı olasın, ah vah demiyesin, dostların baha sevine düşmanların baha yerine, anana selam söyle, Köşger Hacı Vakas Dayı´nın avradı Aşatma Bacı dersin, tooov Aşatma Bacın evel beyle miydi, bi obanın şiresi zarhası elimden geçerdi, aman nedek, Allah acılanızı göstermesin,  hadı gızımsen de ömürlü olasın, başını bozmıya, işin ras gele

                                        der ve çıkar gider.