SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ
Tarih: 13.11.2019 10:42:25 / 572okunma / 0yorum
Hasan TURGUT

Sanat bir milleti bir araya getiren sihirli bir güçtür.
“Sanatçıları olmayan bir ulusun can damarlarından birisi kopmuş demektir.”
K. Atatürk.
Sanat ulusların birleştirici gücüdür. O ülkenin ortak değerleri topluma mal olmuş sanatçılarıdır. Eğer sanatçılar ve sanat dalları ile iç içe geçmiş bir toplum söz konusu ise o toplumun yıkılması, yok olması mümkün değildir. Sanat bir toplum için insanları bir arada tutan yapıştırıcı gibidir.
Bir ülke tamamen yok olsa bile; geçmişte yetiştirdiği sanatçıların şahsında, o sanatçıların verdiği dinamizm ve hayranlığının oluşturulacağı birliktelik ile kısa sürede bir araya gelerek yeniden aynı canlılık gerçekleştirilerek yok oluş önlenir.
Ülkemiz de bu sanatsal birikimi ile yok olmamış, yok olmayacak, sanat ve sanatçıya verdiği değer ölçüsünde ilelebet yaşayacaktır.
Nitekim tarihte bunun örnekleri çoktur. II. Dünya savaşında tamamen yok olan Almanya yetiştirdiği sanatçıların oluşturduğu birleştirici güç ile ayakta kalmayı başarmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti tarihten silinemeyecektir, Çünkü yetiştirdiği sanatçılar ve sanata verdiği önem “onu”, ilelebet ayakta tutmaya yetecektir. Toplum tarihinde kısa süreli bir sanatta duraklama dönemi yaşamış olsa da, tabandan gelen istek ile günümüzde yeniden sanata ve sanatçıya yönelim başlamıştır ve bu ülke yaşadıkça bu ilgi de engellenemeyecektir.
Almanya tarihten silinememiştir, çünkü Johan Sebestian Bach, Ludwing Beethoven, gibi müzisyenleri, Hermandn Goldschmidt, Mathias Grünewald gibi ressamları, Heinrich Heine, Wolfgang Goothe gibi sanatçıları sayesinde bugünlere kadar gelebilmiştir. Endüstriyel ürünleri ile değil, yetiştirdiği sanatçıları ile varlığını sürdürebilmiştir. Sanatçıların varlığında endüstriyel ürünler yeniden üretilebilmiştir. Dolayısıyla sanatçılar bir ulusun olmaz ise olmazıdır.
Bu amaçla ilçemizde açılan Gözde Sanat Eğitim Merkezi ile ilçemizdeki bu eksiklik ve ihtiyaç en kısa sürede, tabii ki zamanla giderilecektir.
Gözde Sanat Eğitim Merkezi´nin açılması bir başarıdır. Temennimiz bu merkezin yaşamasına ve yaşatılmasına toplumun vereceği destektir. Başta kamu kurum ve kamu imkanları sanat ve sanatçının desteklenmesi konusunda hemfikir olmalıdır.
Bu konuda Gözde Sanat Eğitim Merkezi ile ilçemiz Kaymakamlık makamı, Belediye başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkar Odası ile şimdiden destek ve dayanışma başlamıştır.
İlk önce Gözde Sanat Eğitim Merkezi´nin başladığı sokak; Besni Kaymakamı Bedirhan İMAMAOĞLU, sayın belediye başkanımız Eyüp EMRE ve İlçe Emniyet Müdürümüz Metin CEBECİ ile Esnaf ve Sanatkar Odası başkanı Hayati İŞİTMEN´in maddi ve manevi destekleri ile SANAT SOKAĞI´na dönüştürülecek, sanat merkezi tüm ilçemiz halkı tarafından aranılan ilgi ile izlenilen bir merkez haline dönüşecektir. Her türlü sanat etkinliklerinin başta eğitim olmak üzere sanat eğitiminin verildiği, sanatsal etkinliklerin gerçekleştirildiği bir mekan oluşturulacaktır. Sanat sokağımız rengarenk boyanarak, görsel yönden ilgi çekici hale getirilecektir. Bu konuda verdiği destekten dolayı belediye başkanımız Eyüp Emre beylerin şahsında tüm mülki erkana, herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.
Gözde Sanat Eğitim Merkezi´nde resim sanatı, dram, tiyatro, müzik eğitim ve dil eğitimi verilecektir. Talep ve istekler doğrultusunda sanat dalları çeşitlenecektir. Besni halkının sanat ve sanatçıya göstereceği ilgiye olan inancımız tamdır.
Gözde Sanat Eğitim Merkezi´nin bir ilk olarak ilçemizde açılması ile birlikte; temennimiz bu türden sanat merkezlerinin çoğalması, kamu kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımızın bu tür çalışmalara vereceği desteğin kalıcı ve sürekli olması, sanat ve sanatçıların güzel eserler ortaya çıkarma konusunda bir biri ile yarışmasıdır.
Ülkemizde uzun yıllar yaşanan sanat ve sanatçıya verilmeyen değer verilmelidir, bu bir başlangıç olmak üzere bu zorluk aşılmalıdır, aşılacaktır, temel bir eksiklik giderilmelidir, bu eksiklik sanat merkezlerine ilginin yoğunlaşması ile giderilecektir.

Anahtar Kelimeler: SANATIN, BİRLEŞTİRİCİ, GÜCÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
15 Aralık 2019 Pazar