GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


SİĞİLLERDEN KURTULABİLİR MİYİM?


Yukarıya aldığım bu soruyu herhalde kendi kendine sormayan veya bu nedenle doktora veya tıp dışı yerlere gitmeyen sanırım azdır. En azından çocukluğumuzda siğiller başımızın belası olmuştur. Çoğumuz siğillerin virüs kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatta genital (üreme organlarına ait)) siğillerin kanser yönünden riskli olduğunu belki düşünememişizdir. Bu yazımızda bu konudaki bilgilerimizi tazeleyip, farkındalık yaratırsak herhalde yararlı bir iş yapmış oluruz. Cinsel Yolla Bulaşan önemli virüslerden birisi de birazdan anlatacağımız HPV virüsüdür. Lütfen bunu akıldan çıkarmayalım!

Siğil nedir?
Derinin ve dışarıya açılan organların (ağız, burun, akciğerler, mide v.b.) iç zarı dediğimiz mukoz membranının iyi huylu virüs kaynaklı urlarıdır.

Siğilleri yapan virüsler:
İnsan Siğil Virüsü (human papilloma virüs ?HPV? ile insan epitelyum hücrelerini tutan elliden fazla DNA virüsleri yapar.

Toplumda siğil sıklığı:
Toplumun onda birine yakın olup siyahlarda beyazlara göre daha azdır.

Siğil oluşumunda risk etmenleri:
* Cinsel organlarında ve makat çevresinde siğili olanlarla cinsel ilişkiye girenler
* Et, balık ve kümes hayvanları ile uğraşan kimseler
* Bağışıklığı çeşitli nedenlerle baskılanmış (travma, sıkıntı, kanser ilacı kullanma, radyoterapi alanlar, HIV-AİDS liler v.b.) kimseler
* Çocuklar

Siğillerin bulaşma yolları:
* Deri siğilleri: Bulaştırıcılığı olan kişilerle doğrudan veya kullandıkları eşya ile temas etmekle geçebilir.
* Cinsel yolla bulaş: Önemli geçiş yoludur (özellikle Anogenital siğiller)

Siğilleri nasıl tanıyabiliriz?
Çıplak gözle tanımak kolaydır. Bazı tipleri çıplak gözle fark edilmediğinden gerekirse patolojik tanı yöntemlerine gidilebilir.

Siğillerin tedavisi :
Virüs kaynaklı olduğundan acaba virüslere karşı antiviral ilaçlarla tedavi edebilirmiyiz? Diye düşünsek de, şimdiye kadar bu yöntemle çok başarılı olunamamıştır. Zaten % 100 tam tedavi yoktur. Genellikle sağlıklı yaşam, iyi beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi noktalara dikkat etmekle ( eya kendiliğinden) gerileyebilir. Dış siğillerde sıvı azot ile dondurup sağlıksız dokuyu yok etmek iyi bir yöntemdir. Ayrıca Podofioks (günde iki kere en az üç gün gerekirse dört haftaya kadar tedavi devam ettirilebilir), Podofilin, Triklorasetik asit, Elektrokoter, Karbondioksit lazer tedavideki diğer ajan ve yöntemlerdir.

YORUM VE ÖNERİ: Görüyorsunuz siğil konusuna daldık içinden zor çıktık. Siğillerin kanser yönünden önemli olduğunu özellikle HPV nin bu yönden üzerinde durulması gereken önemli bir virüs olduğunu akıldan çıkarmamak, rahim ağzı kanserinin ?Anogenital siğillerle? ilişkisinin bulunduğunu unutmamak gerekir. Riskli gruplara HPV AŞISI yaptırmak bizce uygundur. Bu aşının ödeme kapsamına alınması gereklidir diye düşünüyorum. Korunma yönünde atılacak her adım bizce çok değerli ve anlamlıdır.