GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


ŞABAN ÇAĞIRAN


ŞİMDİNİN GÜCÜ


*Şunu sakın unutmayın. Önemli olan tek bir an vardır. O da ?şimdi?dir. Çünkü bir tek ona sözünüz geçer. İnsana gerekli olan kişi, şu an yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse, günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez.
*Başarılı ve mutlu olmanın yolu, kendi iç dünyamıza kulak vermek, kendi sesimizi dinlemektir. Şimdiyi, yani içinde bulunulan anı iyi değerlendirmenin gerekmesiyle birlikte, karşılıksız iyilik yapmaktan kaçınılmamalıdır. İyilik yapacağınız kişi hep yanı başınızdadır. En iyi uğraşımız iyi niyetle yapılan uğraşlarımızdır.
Tolstoy´un meşhur hikayesinde, bir kral; eğer bir işe ne zaman başlayacağını, kimin sözüne kulak verip kimin sözünden uzak duracağını ve hepsinden önemlisi her zaman yapması gerekenin ne olduğunu bilirse, giriştiği işlerde başarılı olacağına inanıyormuş.
Bu düşünceyle, bu konularda kendisine bilgi verecek kişiye ödül vereceğini duyurmuş. Bunun üzerine, dönemin tüm alimleri kralın huzuruna çıkmışlar, düşüncelerini paylaşmışlar, ancak kral bunların hiç birine itibar etmemiş, ikna olmamış.
Kral, sorularına yanıt bulamadığı için, ormanda yalnız yaşayan ve kendisini ibadete vermiş, bilgeliğiyle ünlü birine danışmaya karar vermiş. Kral tebdili kıyafetle bilgenin yaşadığı ormana gitmiş. Zayıf, çelimsiz ve güçsüz görünen bilge, kral kendisine doğru gelirken toprağı kazmakla meşgulmüş. Kral bilgenin yanına yaklaşarak, merak ettiği üç soruyu yöneltmiş. Bilge, kralı dinlemeden toprağı kazmaya devam etmiş. Kral, bilgeye yardım etmek istediğini belirterek kazmayı bilgeden almış ve toprağı kazmaya koyulmuş. Kral, uzun süre toprağı kazmaktan yorulmuş ama bir türlü bilgeden yanıt alamamış. Bunun üzerine kral, yanıt alamazsa ormandan ayrılacağını söylemiş.

KRAL, KENDİSİNİ ÖLDÜRMEYE GELEN ADAMI KURTARMIŞ!
Tam o sırada yanlarına koşarak yaralı bir adam gelmiş. Adam neredeyse kan kaybından ölmek üzereymiş. Kral hemen elindeki küreği bırakmış, kan kaybından ölmek üzere olan adamı tedavi etmeye başlamış ve kralın yoğun çabası sonrası adam ölümden kurtulmuş. Ertesi sabah, kendine gelir gelmez adam kraldan özür dilemiş. Kral, özrün nedenini anlayamamış. Adam başlamış anlatmaya. O gün kralı takip ettiğini, kralın bilgeyi görmeye gittiğini öğrendiğini, dönüşte kralı öldürmeyi planladığını, ancak kral bilgenin yanında uzun süre kalınca, kralın adamlarının kendisini yakaladığını ve ellerinden yaralı olarak zor kurtulduğunu anlatmış. Ve yaralı adam, bundan sonraki hayatında krala kulluk yapmak istediğini ifade etmiş.
Kral, düşmanıyla barıştığı ve hatta onu ölümden kurtardığı için çok mutlu olmuş. Onu bağışlamış ve doktorlarından, adamın iyileştirilmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmalarını istemiş.
Kral, adamın yanından ayrılarak, bilgenin kendisiyle konuşmasını ve sorularını yanıtlamasını istemiş. Bilge, ona bu olaydan yanıtları almış olması gerektiğini söylemiş. Kral bununla yetinmeyip yanıtları özellikle bilgeden duymak istediğini söylemiş.

EN ÖNEMLİ AN, EN ÖNEMLİ ADAM
Bilge, bunun üzerine anlatmaya başlamış. Dün benim güçsüz oluşuma acımayıp, toprağı benim için kazmasaydınız ve yolunuza gitseydiniz, o adam sizi vuracaktı. Dolayısıyla, sizin için en önemli an, toprağı kazdığınız andı. Sizin için en önemli kişi ben, en önemli uğraşınız ise bana iyilik etmenizdi. Sonra, o adam bize doğru koşarak geldiğinde, sizin için en önemli an, onunla ilgilendiğiniz andı. Çünkü siz adamın yarasını sarmasaydınız, adam sizinle barışmadan ölecekti. Dolayısıyla sizin için en önemli adam o idi, ayrıca onun için yaptıklarınız sizin için en önemli uğraştı.
Tolstoy, hikayenin sonunda; Şunu sakın unutmayın. Önemli olan tek bir an vardır. O da ?şimdi?dir. Çünkü bir tek ona sözünüz geçer. İnsana gerekli olan kişi, şu an yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse, günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez. Ayrıca insan için en önemli uğraşı, o an yanında olan kişiye iyilik yapmasıdır. Zira bu, insanın yeryüzündeki varlık nedenidir.

BAŞARILI VE MUTLU OLMANIN YOLU
Özetlemek gerekirse; başarılı ve mutlu olmanın yolu, kendi iç dünyamıza kulak vermek, kendi sesimizi dinlemektir. Şimdiyi, yani içinde bulunulan anı iyi değerlendirmenin gerekmesiyle birlikte, karşılıksız iyilik yapmaktan kaçınılmamalıdır. İyilik yapacağınız kişi hep yanı başınızdadır. En iyi uğraşımız iyi niyetle yapılan uğraşlarımızdır. Barış içinde olmak vazgeçilmezimiz olmalıdır.
Sağlıklı bir gelecek adına, şu anın kıymetini bilmek, iyi niyet, yardım severlik, barış ve güzellikler içinde yaşamak dileğiyle?