ŞİMDİNİN GÜCÜ
Tarih: 17.9.2019 10:56:50 / 298okunma / 1yorum
ŞABAN ÇAĞIRAN

*Şunu sakın unutmayın. Önemli olan tek bir an vardır. O da “şimdi”dir. Çünkü bir tek ona sözünüz geçer. İnsana gerekli olan kişi, şu an yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse, günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez.
*Başarılı ve mutlu olmanın yolu, kendi iç dünyamıza kulak vermek, kendi sesimizi dinlemektir. Şimdiyi, yani içinde bulunulan anı iyi değerlendirmenin gerekmesiyle birlikte, karşılıksız iyilik yapmaktan kaçınılmamalıdır. İyilik yapacağınız kişi hep yanı başınızdadır. En iyi uğraşımız iyi niyetle yapılan uğraşlarımızdır.
Tolstoy´un meşhur hikayesinde, bir kral; eğer bir işe ne zaman başlayacağını, kimin sözüne kulak verip kimin sözünden uzak duracağını ve hepsinden önemlisi her zaman yapması gerekenin ne olduğunu bilirse, giriştiği işlerde başarılı olacağına inanıyormuş.
Bu düşünceyle, bu konularda kendisine bilgi verecek kişiye ödül vereceğini duyurmuş. Bunun üzerine, dönemin tüm alimleri kralın huzuruna çıkmışlar, düşüncelerini paylaşmışlar, ancak kral bunların hiç birine itibar etmemiş, ikna olmamış.
Kral, sorularına yanıt bulamadığı için, ormanda yalnız yaşayan ve kendisini ibadete vermiş, bilgeliğiyle ünlü birine danışmaya karar vermiş. Kral tebdili kıyafetle bilgenin yaşadığı ormana gitmiş. Zayıf, çelimsiz ve güçsüz görünen bilge, kral kendisine doğru gelirken toprağı kazmakla meşgulmüş. Kral bilgenin yanına yaklaşarak, merak ettiği üç soruyu yöneltmiş. Bilge, kralı dinlemeden toprağı kazmaya devam etmiş. Kral, bilgeye yardım etmek istediğini belirterek kazmayı bilgeden almış ve toprağı kazmaya koyulmuş. Kral, uzun süre toprağı kazmaktan yorulmuş ama bir türlü bilgeden yanıt alamamış. Bunun üzerine kral, yanıt alamazsa ormandan ayrılacağını söylemiş.

KRAL, KENDİSİNİ ÖLDÜRMEYE GELEN ADAMI KURTARMIŞ!
Tam o sırada yanlarına koşarak yaralı bir adam gelmiş. Adam neredeyse kan kaybından ölmek üzereymiş. Kral hemen elindeki küreği bırakmış, kan kaybından ölmek üzere olan adamı tedavi etmeye başlamış ve kralın yoğun çabası sonrası adam ölümden kurtulmuş. Ertesi sabah, kendine gelir gelmez adam kraldan özür dilemiş. Kral, özrün nedenini anlayamamış. Adam başlamış anlatmaya. O gün kralı takip ettiğini, kralın bilgeyi görmeye gittiğini öğrendiğini, dönüşte kralı öldürmeyi planladığını, ancak kral bilgenin yanında uzun süre kalınca, kralın adamlarının kendisini yakaladığını ve ellerinden yaralı olarak zor kurtulduğunu anlatmış. Ve yaralı adam, bundan sonraki hayatında krala kulluk yapmak istediğini ifade etmiş.
Kral, düşmanıyla barıştığı ve hatta onu ölümden kurtardığı için çok mutlu olmuş. Onu bağışlamış ve doktorlarından, adamın iyileştirilmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmalarını istemiş.
Kral, adamın yanından ayrılarak, bilgenin kendisiyle konuşmasını ve sorularını yanıtlamasını istemiş. Bilge, ona bu olaydan yanıtları almış olması gerektiğini söylemiş. Kral bununla yetinmeyip yanıtları özellikle bilgeden duymak istediğini söylemiş.

EN ÖNEMLİ AN, EN ÖNEMLİ ADAM
Bilge, bunun üzerine anlatmaya başlamış. Dün benim güçsüz oluşuma acımayıp, toprağı benim için kazmasaydınız ve yolunuza gitseydiniz, o adam sizi vuracaktı. Dolayısıyla, sizin için en önemli an, toprağı kazdığınız andı. Sizin için en önemli kişi ben, en önemli uğraşınız ise bana iyilik etmenizdi. Sonra, o adam bize doğru koşarak geldiğinde, sizin için en önemli an, onunla ilgilendiğiniz andı. Çünkü siz adamın yarasını sarmasaydınız, adam sizinle barışmadan ölecekti. Dolayısıyla sizin için en önemli adam o idi, ayrıca onun için yaptıklarınız sizin için en önemli uğraştı.
Tolstoy, hikayenin sonunda; Şunu sakın unutmayın. Önemli olan tek bir an vardır. O da “şimdi”dir. Çünkü bir tek ona sözünüz geçer. İnsana gerekli olan kişi, şu an yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse, günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez. Ayrıca insan için en önemli uğraşı, o an yanında olan kişiye iyilik yapmasıdır. Zira bu, insanın yeryüzündeki varlık nedenidir.

BAŞARILI VE MUTLU OLMANIN YOLU
Özetlemek gerekirse; başarılı ve mutlu olmanın yolu, kendi iç dünyamıza kulak vermek, kendi sesimizi dinlemektir. Şimdiyi, yani içinde bulunulan anı iyi değerlendirmenin gerekmesiyle birlikte, karşılıksız iyilik yapmaktan kaçınılmamalıdır. İyilik yapacağınız kişi hep yanı başınızdadır. En iyi uğraşımız iyi niyetle yapılan uğraşlarımızdır. Barış içinde olmak vazgeçilmezimiz olmalıdır.
Sağlıklı bir gelecek adına, şu anın kıymetini bilmek, iyi niyet, yardım severlik, barış ve güzellikler içinde yaşamak dileğiyle…

Anahtar Kelimeler: ŞİMDİNİN, GÜCÜ
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şevket GÜÇBEY
17.9.2019 21:06:15
Güzel bir konu ve herkesin bu konuda hakim olması kendimiz ve içinde yaşadığımız çevrenin kalitesini artıracağından ilgilenenler için ECKHART TOLLE nin bu konuda başucu kitabı diyecegim kitabı incelene bilir.kitabın adıda ŞİMDİNİN GÜCÜ sevgiyle yaşayın.
Yazarın Diğer Yazıları
EĞİTİM SİSTEMİ ALARM VERİYOR! (06 Ağustos 2019 - Salı)
COĞRAFYA VE EKONOMİDE GELECEK… (25 Haziran 2019 - Salı)
AAAH BEDİR HOCAM AH… (12 Haziran 2019 - Çarşamba)
KURNAZLIĞA YERGİ (18 Mayıs 2019 - Cumartesi)
SİZİN İŞLETMENİZDE HANGİ İKLİM VAR? (15 Mayıs 2019 - Çarşamba)
BESNİ´DE FAKÜLTE... (03 Ocak 2019 - Perşembe)
BESNİLİ OLMANIN ORTAK DEĞERLERİ NEDİR? (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
BESNİ VE ÜZÜMDE MARKALAŞMA..! (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
FAİZ ORANI ARTARSA NE YAPMALI? (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
KUR RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN NE YAPILMALI? (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK KRİZ VE ÖNLEMLER… (09 Şubat 2018 - Cuma)
BİLANÇO VE İNSAN KAYNAĞI…! (26 Aralık 2017 - Salı)
MOTİVASYON NASIL SAĞLANIR? (27 Ekim 2017 - Cuma)
ŞİRKETLER YAŞAYAN BİRER CANLI MIDIR..! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
BAŞABAŞ ANALİZİ NE İŞE YARAR? (03 Aralık 2016 - Cumartesi)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
17 Ekim 2019 Perşembe