GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


HÜSEYİN ÖZGÜLER


SUÇLU KİM SİZCE ?


İnsanlar arasında güven sorunu yozlaştıkça toplumda güvenlik sorunu da yaşamsal gerekli ve aranan bir değer olarak ön plana çıkmaktadır.

Suç işleme ve suç işleyenlerin hızla artması ile ilgili olarak yakın tarihte yapılan bir araştırma göstermektedir ki sorunların katlanarak büyümesi ile ilgili olarak önümüze çıkan tablo bu konuda sorumluların ciddi adımlar atarak çözüm aramadıklarını göstermektedir.

1994 yılında 60 milyon olan nüfus, 2014 yılında 77 milyona çıkmıştır. 1994 yılında tutuklu ve hükümlü sayısı ise 36.931 iken Ekim 2014 verilerine göre 152.335 olmuştur. 1994 yılı ile 2014 yılları arasında nüfusumuz % 20 artarken aynı dönemde suç işleme oranın da %400 artış görülmüştür. İşin acı tarafı hayata yeni atılan çocukların ve gençlerin suç işleme oranının artışı ve suç işleme nedenleridir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nün cezaevlerinde yatan 44 bin 551 mahkûm çocuk üzerinde yaptığı araştırma ise bu psikolojinin rakamlara nasıl yansıdığını gösteriyor. Araştırma sonuçları, çocukların neden suça yöneldiğine ilişkin ilginç ipuçları da veriyor: Suç işleyen çocukların öncelikle yüzde 95´i köyden kente göç etmiş ve düşük gelirli aileye mensup. Yüzde 45´inin babası işsiz. Yüzde 51´i okul yüzü görmemiş. Yüzde 15´inin de anne babası ayrı yaşıyor ve ailelerinde sabıkalı olan başka fertler de var. Araştırmalara baktığımızda aile yapısının önemli bir faktör olduğunu görmekteyiz, yani suçun alt yapısı düzensiz aile yapılarından kaynaklanmaktadır.

İnsanlarımızın birey olmasının önüne geçip onları, birilerinin arkasında sürüklenen kalabalıklar olarak görmek istediğimiz müddetçe bu sorunlar kangren olarak toplumun birçok kesimlerini büyüyerek tehdit edecektir.

Suçlu sokaklara umutsuz çıkıp kendini suç şebekelerinin içinde bulan çocuklar mı yoksa kendi geleceklerini garanti altına alarak, bu çocuklara iyi bir gelecek sağlayamayan adil gelir dağılımın olmadığı ekonomik sistem mi? Suçlu kim sizce?