GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


HASAN EMRE


Süleyman Arif Emre


ölüm savmaktır sıranı sırası gelince
ölüm yaşam kuşunu kafesinden salmaktır ../.

Dizelerinin sahibi büyük amcam, devlet adamı, şair ve ilkeli siyasetçi Süleyman Arif Emre hakka yürüdü. Ona veda etmek için İstanbul´un yeni yüz akı Mimar Sinan camisi avlusunu dolduran yüzlerce siyasetçi ve seveni onun 96 yıllık ömrüne sığdırdığı 65 yıllık siyasi hayatındaki dik ve eğilmeyen saygın duruşuna karşı vefa duygularını ifade etmekten başka hiçbir amaç taşımıyordu.

Adıyaman´ı iki kez Bakan olarak temsil etmenin yanında en yaşlı üye sıfatı ile TBMM Başkanlığı ve bu süreçte Cumhurbaşkanlığı vekâleti yapmış ilk ve tek kişi olma özelliğini son nefesine kadar taşıdı. Süleyman Arif Emre; 96 yıllık bir ömre Türk siyasetine uzun yıllar hizmet etmiş. "Siyasette 35 Yıl" adlı eserinde "Siyâset dürüst insanların işidir." diyerek gerçek siyasetçi profilini çizmiş ve bunu siyaset hayatına uygulamış değerli bir devlet adamıydı.

Kıbrıs barış hareketi kararını veren kabine üyesi olma gururunu taşıması ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Bağımsızlık günü olan 22 Temmuz günü hayata vedası vefatına ayrı bir anlam yükledi.

Adıyaman´a ilk sanayi yatırımı olan Çimento fabrikası yapımındaki gayretleri ile halen eve giden ekmeklerdeki hayır dualar ile anılan Süleyman Arif Emre; sakin kişiliğini zaman zaman espriler ile süsleyen hoş sohbet birisiydi. Bir sohbetimizde zamanın cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel´i bir yurt dışı seyahati nedeni ile Esenboğa havaalanından TBMM Başkanı ve dolayısı ile Cumhurbaşkanı vekili olarak uğurlarken Sayın Demirel´in kulağına gözün arkada kalmasın ´´Şanslı kişisin Vesselam´´ mühür Süleyman´dan başkasına teslim edilmez dediğini gülüşerek anlatmıştı.

Siyasi gücünü Devlet geleneğini bozacak hiç bir işte kullanmamış ve çocuklarına miras olarak cami avlusundaki muhteşem tablodan başka bir tek oturduğu evi bıraktı.

Tüm bu meziyetler dışında değerli bir şairdi. Onun şair kişiliğiyle bana hediye ettiği "Suların Şarkısı" adlı kitabıyla tanışmıştım. Birçok ünlü şairin övgüsünü kazanacak kadar değerli bir sanat adamıydı.

Bu yönünü belki çoğu Besnili bilmez. Besni´nin bağrından çıkan bu büyük değerin kıymetini bundan sonra inşallah Besni ve Adıyaman bilir. Allah mekânını cennet etsin.