GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


HASAN EMRE


Süleyman Arif Emre


ölüm savmaktır sıranı sırası gelince
ölüm yaşam kuşunu kafesinden salmaktır ../.

Dizelerinin sahibi büyük amcam, devlet adamı, şair ve ilkeli siyasetçi Süleyman Arif Emre hakka yürüdü. Ona veda etmek için İstanbul´un yeni yüz akı Mimar Sinan camisi avlusunu dolduran yüzlerce siyasetçi ve seveni onun 96 yıllık ömrüne sığdırdığı 65 yıllık siyasi hayatındaki dik ve eğilmeyen saygın duruşuna karşı vefa duygularını ifade etmekten başka hiçbir amaç taşımıyordu.

Adıyaman´ı iki kez Bakan olarak temsil etmenin yanında en yaşlı üye sıfatı ile TBMM Başkanlığı ve bu süreçte Cumhurbaşkanlığı vekâleti yapmış ilk ve tek kişi olma özelliğini son nefesine kadar taşıdı. Süleyman Arif Emre; 96 yıllık bir ömre Türk siyasetine uzun yıllar hizmet etmiş. "Siyasette 35 Yıl" adlı eserinde "Siyâset dürüst insanların işidir." diyerek gerçek siyasetçi profilini çizmiş ve bunu siyaset hayatına uygulamış değerli bir devlet adamıydı.

Kıbrıs barış hareketi kararını veren kabine üyesi olma gururunu taşıması ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Bağımsızlık günü olan 22 Temmuz günü hayata vedası vefatına ayrı bir anlam yükledi.

Adıyaman´a ilk sanayi yatırımı olan Çimento fabrikası yapımındaki gayretleri ile halen eve giden ekmeklerdeki hayır dualar ile anılan Süleyman Arif Emre; sakin kişiliğini zaman zaman espriler ile süsleyen hoş sohbet birisiydi. Bir sohbetimizde zamanın cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel´i bir yurt dışı seyahati nedeni ile Esenboğa havaalanından TBMM Başkanı ve dolayısı ile Cumhurbaşkanı vekili olarak uğurlarken Sayın Demirel´in kulağına gözün arkada kalmasın ´´Şanslı kişisin Vesselam´´ mühür Süleyman´dan başkasına teslim edilmez dediğini gülüşerek anlatmıştı.

Siyasi gücünü Devlet geleneğini bozacak hiç bir işte kullanmamış ve çocuklarına miras olarak cami avlusundaki muhteşem tablodan başka bir tek oturduğu evi bıraktı.

Tüm bu meziyetler dışında değerli bir şairdi. Onun şair kişiliğiyle bana hediye ettiği "Suların Şarkısı" adlı kitabıyla tanışmıştım. Birçok ünlü şairin övgüsünü kazanacak kadar değerli bir sanat adamıydı.

Bu yönünü belki çoğu Besnili bilmez. Besni´nin bağrından çıkan bu büyük değerin kıymetini bundan sonra inşallah Besni ve Adıyaman bilir. Allah mekânını cennet etsin.