GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


SÜNNET ENFEKSİYONLARDAN KORUR MU?


Havalar ısınırken erkek çocukların sünnet olmaları ve bununla ilgili sağlık tartışmaları gündemde yerini almadan bu konuda düşüncelerimizi söylemeye çalışalım. Biz burada sünnetin enfeksiyon açısından artılarından kısaca bahsedeceğiz En uygun zaman konusunda tartışmalar olup, bizce doğrusu erken yapılmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonları açısından; sünnetin altı aydan küçük erkek bebeklerde önemli olan koruyuculuğu beş yaşa kadar giderek azaldığı saptanmıştır. Beş yaşından sonra sünnetli ve sünnetsiz çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu oranı hemen hemen aynıdır.

HIV-AİDS KORUYUCULUĞU AÇISINDAN SÜNNET YAPILMASI DOĞRU MUDUR? AÇIKLAR MISINIZ?

Doğrudur. Sünnet yaptırmakla, başta HIV-AİDS olmak üzere cinsel yollarla bulaşan birçok hastalığın erkeklere geçmesi engellenmektedir. Afrika´da son yapılan araştırmalar sonucu sünnet olmuş erkeklerde, sünnet olmamış erkeklere göre HIV-AİDS başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha az görüldüğünün tespit edildiği saptanmıştır. Sünnet derisinin dış yüzeyi ve içte kalan mukozasında keratin dokusunun incelmesi nedeni ile virüs ve bakteri girişleri (sıyrık ve minimal incinmelerden dolayı) kolayca gerçekleşmektedir. Sünnet yoluyla sünnet derisi kaldırıldığından dolayı bu kolayca gerçekleşen girişler zorlaşmaktadır. Sağlıklı koşullarda ve ilgili uzmanlarca yapılan sünnet, HIV-AİDS´ın yanı sıra birçok bulaşıcı hastalığa engel olmaktadır.

SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA YAPILAN SÜNNETLE HANGİ BULAŞICI HASTALIKLAR GEÇER?

Başta Hepatit-B, Hepatit-C ve çok azda olsa kan yolu ile geçen diğer enfeksiyonlar geçebilir.

YORUM VE ÖNERİ:

En uygun zaman (Bizce altı aydan küçük), yer ve koşullarda, konunun uzmanı CERRAHİ BİR EKİPCE sünnet yapılması önerimizdir (Sünnet kampanyaları bu titizliği azaltmaktadır). Böylece sünnet yaptırmakla birçok ciddi enfeksiyonlara karşı koruma sağlamış oluruz. Sünnetin ciddi bir cerrahi müdahale olduğunu unutmamak gerekir.