GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


TIRNAK VE DERİ HİJYENİ


Hijyen konusunu açtık, o halde tırnak ve deri hijyenindende bahsetmemek olmaz. Yine birçok enfeksiyon hastalığının geçiş yolu tırnak ve cilt temizliğinin yani bakımının yeterince yapılmamasıdır. Yine Koruyucu Hekimliğin ana damarlarından biri olan bu durumun toplumda yeterince bilinmemesi veya dikkat edilmemesi bizleri tedavi hekimliği yönünden bayağı meşgul etmekte gerektiğinden fazla iş ve güç kaybına yol açmaktadır. Bakalım bu konuda aklımıza gelen noktalar nelerdir? Kısaca sorulu yanıtlı anlatmaya çalışalım. 

Tırnak bakımındaki önemli noktalar nelerdir?   

*Haftada bir kez el ve ayak tırnakları kısa ve yuvarlak şekilde kesilmelidir.

*Tırnak uçlarının altında birçok mikrop kolayca yerleşip üreyebilir. Bu sebeple tırnak diplerinin temizliği çok önemlidir.                                                               

Tırnak kesiminde kullanılan aletlerde dikkat edilecek noktalar nelerdir? Dikkat edilmez ise hangi hastalıklar geçebilir?

 * Tırnak kesim ve bakımında kullanılan aletlerin kişiye özel olması şarttır. Bu kural enfeksiyon hastalıkların (Örneğin HIV-AIDS, hepatit B, hepatit-C, mantar v.b.) önlenmesinde önemli rol oynar

 Tırnak cilaları, ojeler ve oje temizleyicileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Kısaca özetler misiniz?

 *Tırnak cilaları, ojeler ve oje çıkarıcılar mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler tırnaklarda kuruluğa ve tırnağın kat kat ayrılmasına, kırılmasına neden olurlar.

 El ve tırnakların kuruması nasıl önlenebilir?

 *Eller ve tırnaklar, iyi bir el losyonu ile yağlanarak, kuruması önlenmelidir.

 Deri Hijyeninde kısaca önemli noktalar nelerdir?

 *Sabun ve 37-38 derece suyla yapılan banyo kir ve salgıların temizlenmesini yeterince sağlar.

 *Olabilirse her gün, değilse haftada 3, bu da olmaz ise en az haftada 1 kez banyo yapılmalıdır.

 YORUM VE ÖNERİ:

 Tırnaklar ve deri; yukarıda da belirttiğim gibi enfeksiyonların giriş kapılarından biridir. İnanın ki yukarıda anlatmaya çalıştığım basit noktaları yerine getirmekle birçok bulaşıcı hastalığı önlediğimiz gibi gelişi güzel antibiyotik ve ilaç kullanmanın önüne geçmiş oluruz.