GÜNDEM

Besni’de çiftçilere 35 bin fidan dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının desteklenen ve Besni İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında Besni’de çiftçilere 35 bin adet fıstık fidanı dağıtıldı.

GÜNDEM

İlçemizin hayırsever ailelerinden Erdemoğlu Ailesi, Besni’de ihtiyaç sahibi 2 bin 100 kişiye et dağıttı.

ADLİ-VAKA

Besni’de 3 günde 14 kişi uyuşturucudan gözaltına alındı

Besni Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında son 3 gün içerisinde yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.

QUİCK SİGORTAYA LONDRA’DAN İKİ ÖDÜL BİRDEN

Bu yıl Londra’da 13’üncüsü düzenlenen Digital Impact Awards'ta, Quick Sigorta En iyi Topluluk Gelişimi ve Finansal Hizmetler Sektöründe Dijitalin En İyi Kullanımı kategorilerinde ödüle layık görüldü.


HASAN EMRE


Uşak - Besni Kardeşlik Buluşması


Gurbet ile sıla arasındaki özlem her zaman türkülere konu, şiirlere esas teşkil etmiştir. Önceleri sevdiklerini bırakıp ekmek parası için çıkılan gurbet yolculukları şimdilerde şekil değiştirmiş topyekün ailece gidilen yerde memleket özlemine dönüşmüştür. Ayrıca eğitim için çıkılan gurbet ise aile ile beraber memleket özlemini halen içermeye devam etmektedir.
Dokumacılık ve Köşgerlik eski Besni´nin lider mesleklerin en başta gelenleridir. 1935 yılında çözülmeye başlayan aşağışehir bu mesleklerden köşgerliği aşağı şehir ile tarihe gömüp şimdiki yere pek getirememiş bu meslek sanatkarlarını direkt İstanbul ve Mersin´e transfer etmiştir. Dokumacılık ise yukarı şehirde kendine yer bulmuş ve bir dönem 1969-1973 yıllarında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Uslu tarafından sanayi adı verilen (Şaban Türkmen İş Merkezi) işyerleri tesis edilmiştir.
Hızla gelişen teknoloji Elektrik kesintileri bu mesleğide darboğaza sokmuş ve dokumacılık ise 1970 yılları civarı Besni´yi terk etmeye başlamış ve ilk etapta Gaziantep tercih edilsede başlarını dönemin ustaları Zeyrek Pamukçu ve Cennet Haci´nin çektiği kervan Uşak yolunu tercih etmiş. Hızla çoğalmaya başlayan Uşak göçü halfelerine masıra saran çıraklarından tutun da at arabacısına kadar kadar bir çok hemşehrimizi içine almış.
Yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip olan Uşak-Besni dostluğunu dönem dönem güzel kareler ile izledik; 2005 yılında kutlanan Besni Eğitim Bayramına Uşak´tan gelen heyet Milletvekili, Belediye Başkanı ve otuz kadar sanayi odası üyesini içermekteydi. Besni Hükümet konağı önünde bizlerle beraber çektikleri halay tüm ülkeye mesaj verir nitelikteydi. Çünkü o dönemlerde Güneydoğu otobüs firmaları Batı bölgelerinde taşlanmakta ve ülkenin dostluk motifine zararlar verilmekteydi.
Uşak´lı Hemşehrilerimiz tabiki de Besni´nin kara kaşına kara gözüne heves için gelmediler Besni´ye. Onlarla kurdukları dostlukların ve Besni´nin Uşak sinesine işledikleri esnaflık motifine teşekkür amacı taşımaktaydı o ziyaret.
Evet bu hafta sonu 2 Kasım 2019 Cumartesi günü Güneşhan Mensucat sahibi Bekir Güneşhan öncülüğünde yapılacak olan Uşak-Besni Dostluk buluşmasında bu dostluk motifine bir ilmekte ben atacağım ve hemşehrilerimle Uşak Organize Sanayi Bölgesi konferans salonunda şiirlerim ve sohbetlerimle orada olacağım. O güne atfen yazdığım biraz acaleyede gelse yeni şiirimi Değerli komşularım Merhumlar Cennet Haci, Derviş Haci ve Zeyrek Pamukçu başta olmak üzere Uşakta yaşayan hemşehrilerime armağan ediyorum.

Uşak - Besni

Sizde sağdıç,bizde ahbaptır gardaş demek
Bu dostluk işlensin her yere ilmek ilmek
Ortak paydamızdır bizim insanı sevmek
Uşak ile Besni Haldaş olmuşlar

Culfalık bize dededen kaldı miras
Direzin ile mekik tutar olmuştu yas
Silindi sayenizde kulaklarda ki pas
Uşak ile Besni Sırdaş olmuşlar

Sözümüz senet sayılır her yerde bizim
Ceviz ile Fıstığı iplere ederiz düzüm
Anlayanadır benim bu özlü sözüm
Uşak ile Besni Yoldaş olmuşlar

Hasan Emre Besni´den getirdi selam
Etmeye çalıştı sizlere üç beş kelam
Dürüstlükle çalışmak olmalı meram
Uşak ile Besni Gardaş olmuşlar
Hasan Emre-2019