YAMYAM FARE, AMOK KOŞUCUSU VE İKTİDARLAR!
Tarih: 30.8.2019 18:23:05 / 339okunma / 0yorum
ALİ YILMAZ

Yamyam fare metodu, gemilerde fareleri yok etmek için İngiliz gemilerinde uygulanan bir metottur. Bir fareyi canlı olarak yakalayıp boş bir tenekeye içinde günlerce aç bırakırlar. Sonra bir gün yakaladıkları küçük bir fareyi, bu farenin yanına koyarlar. Günlerce aç kalmış olan fare, yeni koyulan fareyi yer. Sonra bir daha, bir daha derken YAMYAM BİR FARE elde ederler. Bu fare artık iyice de semirmiş ve kuvvetlenmiş olur. Sonra bu fareyi geminin içine salarlar. Şimdi ortada tebdili kıyafet gezen güçlü, gözünü kan bürümüş bir yamyam fare vardır. Bu fare rahatlıkla diğer farelerin yanına sokulur ve yakaladığını yer. Böylece gemi farelerden temizlenir.
AMOK KOŞUCUSU bu tabir ilkin Malezya da dile getirilmiştir. Kişinin gözünün kararıp, kendi ölümü pahasına, önüne çıkan ne varsa deviren, depresif, vahşi ruh halini tarif eder. Kişi içinde bulunduğu psikolojik yetersizliği, beyninde kendince değerlendirip, düşünceden koparak, çevresine zarar verdiğinde, artık çok geçtir. Kişi artık durdurulamaz yamyam bir fare halini alır.
Gelişmemiş, varlığını sürekli bir gücün tahakkümünde olmayla özdeş gören, şükredip karşısındaki sömürü düzen sahibinin isteklerini kabullenen toplumlar da liderler güç kazandıkça, topluma dikta edilen yaşam tarzları, belli bir süre sonra halkın belli bir kesiminin varlığına tahammülü ortadan kaldırır. İktidarlar belli bir kesimin temsilcisi olma gayretlerini bırakıp, toplumun tamamına nüfuz etmeyi amaç edindiğinde ortaya çıkan tahammülsüzlüğü tolere etmek için, günün kullanışlı maşalarını kullanmayı asla bırakmaz. Mutlak hakimiyet kuramadığı alanlarda, toplumun acil ihtiyaç duyduğu toplumsal talepleri yerine getirmeyi acil çıkış noktası olarak görür. İktidarların görünmeyen, toplum hayatında fazla etkin olmayan yığınları, amaçlarını yerine getirme maşaları olarak kullanmadaki gizli hasedin, gücün verdiği sarhoşluğu sonuna kadar yaşamaya olan tutkularıdır. Farklı düşünce, farklı hayat görüşlerine sahip olan insanları, toplumun etkin olan o günkü siyasi anlayışı, kendi içinde eritme, haklarını kendi veriyormuş gibi toplumsal yapımızdaki kanservari düşünceler yayıldıkça, güven ve karşılıklı kişisel hak ve taleplere olan saygı da olumsuz anlamda bir etkileşim ortaya çıkarmaktadır. Azınlıkta kalan kişilerin yaşam standartları dini veya siyasi anlamda toplumsal statü konumları, güç odakları tarafından sosyal yapının dışına itildiği şu son zaman iktidarları genelde eğitim anlamında sorunlarını bitirememiş ülkelerde ortaya çıkar. Ekonomik, eğitim, statü, sağlık ya da akla gelebilecek bireylerin ihtiyaçları karşılanmadığı zamanlarda, belli bir zaman sonra verilecek en küçük toplumsal ihtiyaç, cennetten bir köşe kapmış sevinci yaratabilmektedir. Bu gün temel hak ve özgürlüklerin arttığı, toplumsal taleplerin giderek köhne anlayışları yıktığı zamanda, iktidarların bireylere yamyam fare metodunu uyguladığı, çok sinsi hesapların yapıldığı görülüyor. İnsanların düşün dünyasına konan ipotekler yoluyla, giderek zihin dünyamız şükredilen gücün inisiyatifine terk edildiğinde, uygulanan asimetrik, iç içe geçmiş eski güç sahiplerinden intikam alınıyormuş sosuna batırılan kirli düşünceler, nihayetinde AMOK KOŞUCUSU yarattığı gözlenmektedir.
Toplumsal talep ve her anlamda ihtiyaçların karşılanmadığı gelişmemiş toplumlarda, insanlar belli bir aşamadan sonra verilen TUZAK ÖDÜLLERLE karşısına çıkan olumlu olumsuz ne varsa, siyasi gücün etkinliği için harcamaya başlar. Siyasi güç, varlığını ikame ettirebilmek adına hukuk, yasa kullanılabilecek hangi güç varsa, kendi bekasının inşaası için gerektiğinde AMOK KOŞUCUSU olup YAMYAM FARE gibi, gerektiğinde en yakınındakini dahi ortadan kaldırmakta beis görmez. Bazen kendi ölümü pahasına olsa dahi, bir kez de ben haksız olayım deme medeniyetini göstermez. Egosunu sonuna kadar yaşayıp, çoğu zaman kendisini imha eder. Denize düşse yılana sarılmayacak kadar da zekidir belki de! Buradaki kasıt elbette egosunun tavan yapma hadisesidir. Yoksa iktidarlar menfaatçidir. Yeri geldiğinde denize düşünce yılana kardeşiz bile diyebilir! Bu anlamda İktidarlar toplum katmanları arasında sıkıştığında, İçinde bulunduğu durumu çok çabuk mukayese edip ona göre şekil alan günümüz iktidarların, güçlerini pekiştirmek adına, bazen insanın aklının dahi almayacağı birlikteliklere imza attığını, yeri geldiğinde defaatle söylediğimiz en yakınındakini dahi harcama cüretleri, taktire şayan!
Toplumsal tabakalar arası kültürel, siyasi, dini anlayışlar noktasında etkileşimi engelleyen, dikta emelleri olan iktidar örnekleri, günümüz dünyasında gelişmekte olan ülkelerde büyük sorun olmasının sebebi, temel hak ve özgürlüklerin sadece SÜSLÜ KELİMELER olarak kalmasından kaynaklanıyor. Yanyam farenin yeniden formatlanmasıyla amok koşucusu olduğu ve gelişmemiş ülke iktidar sahipleriyle benzeşen yönleri dikkate alındığında, çağın en büyük sorunun ekonomik özgürlük ve halledilmemiş eğitimden kaynaklandığı, ve bu sebeple de gelişmemiş toplumdan kendisine fazla güç vehmetmiş dikta ruhlu güç odaklarının türediği görülmektedir. Toplum bu formatlarla güdülendiğinin, farklı fikirdeki insanlara karşı mesafelerinin birileri tarafından belli sınırlarla çizildiğinin farkına vardığı anda, YAMYAM FARE ve AMOK KOŞUCUSU ruhlu olanların, tersine hareketle kendisine format atana karşı mücadeleye girişeceği elbette zamanla mümkün! Önemli olan toplumun bu süreçte uğradığı tahribatın nelere mal olacağıdır. Zamanın çok değerli olduğu şu dönemde toplumsal zaafiyet olarak görülecek YAMYAM FARE olmak istemiyorsak, ödül olarak verilen tuzakların farkına varmamız şart! Toplumsal refleksin aynı anda tepki verdiği zamanlarda, kendisini ilahlaştıran kibir abidelerinin heykelleri, yerle bir olmaktadır. Toplum tepki verdikçe, bazen iktidarlar AMOK KOŞUCUSU olup, sonunu hazırlar! Bu gün dünya da, giderek sonlarını hazırlayan gelişmemiş ülkelerin güç odakları hayatın her alanında mevcut! Kendimizi korumak zorundayız! Cehaletle bezenmiş güdümlü füzeler yamyam fare gibi tetikte! Eğitim şart...
DİPNOT:
62 siyasal parti liderlerinden biri, bir psikiyatra gitmiş:
- Kahroluyorum doktor, demiş; benim için hayat dayanılmaz bir hale geldi. Sabahtan akşama, akşamdan sabaha sürekli kaşınıp duruyorum. Vücudumun her tarafında akrepler, örümcekler, hamam böcekleri, bitler, pireler, tahtakuruları dolaşıyor.
Psikiyatrın karşısında da, eğile kalka kaşınmayı sürdürüyormuş siyasal lider.
Psikiyatr:
- Hemen bırakın, demiş; yüzünüzü ekşite ekşite, eğile kalka kaşınmayı. Siz böyle ırgalanıp sallandıkça; bitleriniz, pireleriniz, örümcekleriniz üstüme bulaşacak benim de...
Psikiyatr biliyormuş, siyasal liderin nutuklarını dinleyenlerin de, hemen kaşınmaya başladıklarını...

Anahtar Kelimeler: YAMYAM, FARE, AMOK, KOŞUCUSU, İKTİDARLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
EBUCEHİL KARPUZLARI... (14 Eylül 2019 - Cumartesi)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY ! (06 Mart 2019 - Çarşamba)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
21 Eylül 2019 Cumartesi