GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


YASİN ŞAHİN


Z kuşağının "2023 Seçimleri´ne" etkisi nasıl olacak?


Öncelikle bu kuşak kimlerden oluşuyor? diyerek, başlayalım. Z kuşağı, Türkiye siyaseti açısından oldukça önemli potansiyele sahip bir kuşak. Genellikle 2000 yılında ve sonrasında doğanları ifade etmek üzere kullanılıyor. Z kuşağının nüfusu 38 milyon 132 bin 848. Bu kuşakta 5 milyon 940 bin 916 seçmen var. Ve 2023´teki oy oranı yüzde 11.8 civarında olacak.Yani bu da demek oluyor ki, 2023 seçimlerine etkisi bir hayli fazla.
Peki Z kuşağı ne istiyor neleri reddediyor?
Z kuşağı kendini herhangi bir ideolojiye yakın görmüyor, öyle de olmadıklarını ifade edip, kendilerini Atatürkçü, muhafazakar, Milliyetçi gibi kategorilerle de tanımlamak istemiyorlar.
Mevcut siyasilerin dayatmalarını dikte edici tutumlarını, davranışlarını, nefret dilini, kin ve ötekileştirme gibi tutumlarını reddediyorlar.
Düşüncelerini ifade ettiler diye gözaltına alınıp yargılanmak istemiyorlar.
İşin özü Bu kuşak seçimlerde Siyasi partilere göre oy vermeyecek. Düşünce ve davranışlarıyla örtüşen daha çok özgürlük temalı, kişisel düşüncelerinden ve ifadelerinden dolayı gözaltına alınmayacakları, her türlü imkanı sağladıkları, refah seviyelerini yükseltecek bir yönetim istiyorlar. Yani Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde ideolojilere göre değil, Kişisel beklentilerini karşılayanlara oy verecektir. Gezici araştırma Şirketi´nin son yapmış olduğu anketi de sizinle paylaşmak istiyorum.
ARAŞTIRMA SONUCU HAZIRLANAN OY VERME DAĞILIMINA GÖRE: Z kuşağında yer alan 15 ile 21 yaş arası gençlerin yüzde 23.6´sı Cumhur İttifakı´na verirken 56.9´u Millet İttifakı´na oy veriyor. Bu potansiyele bakacak olursak; Seçimin kaderini bu kuşak belirleyecek gibi. Bu eğilimi siyasi partiler kendi lehine çevirmek için ne yapmalı? dersek; Bu kuşağın dilinden anlaması şart.
Ee ne de olsa, heyecanı yüksek, eğitimli ve dinamik bir gençlikten söz ediyoruz ve bu gençlik seçimin kaderini değiştirmek için bir o kadar ısrarlı görünüyor.