GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


ALİ İHSAN YİNANÇ


Zekeriye Hesabı


Yüz liran var.

gidip bankaya, vadeli hesap açtırdın.

%10 kadar faiz alacaksın.

Vergisi falan kesilecek. Yıl sonunda 100 liran, 109 lira olacak.

Açıklanan resmi enflasyon rakamı %12 yi aşmış. 109 liradan çıkarın 12 lirayı...

Yatırdın 100 lira. Değeri etti 97 lira. Kârın hayırlı olsun!..

Çok ekonomi bilmeye gerek yok. Bu hesabı, ilk okul okumuş herkes yapar. Yapınca ne olur? Bankada parası varsa ...

Gidip, her dakika fiyatı artan yabancı paralara bakar.

Bankalardan para çekildiği zaman ne mi olur? Ekonominin çarkları paslanır. Cumhurbaşkanımız ?faizler artmasın? demiş. Hem de çok iyi etmiş. Ben ekonomi işinden fazla anlamam. Ama...

Hiç bir şeyin fiyatı da artmasın. Döviz dedikleri yabancı para, alıp başını gitmesin. Ekmeğimin ucundan kimse bir şey çalmasın.

İtibarmış, başka bir şeymiş diye paralar boşa harcanmasın. Suriyeli göçmenlere milyarlarca para harcadık diye kimse övünmesin. Bak ben buradan uyarıyorum. Bu ekonomi işi, ZEKERİYE hesabına dönüşmesin...

Zekeriye dedim de...

Şofördü Zekeriye. Ekmeğini alın teri ile kazanan, çok espirili, saygın bir kişidir Zekeriye. Yaşıyorsa, allah uzun ömürler versin.

Elbistan halkı çok iyi bilir O´nu. Nereye gitse, halk onu gözlerdi.

Mutlaka bir fırsatını bulup, doğaçlama orta oyunu gibi kurgulardı çevresini. Okuması yazması olmayan; fazla hesap bilmeyen bir kişi elindeki yüz lirayı bozdurmak ister. Karşısına çıkan Zekeriye´ye söyler. Zekeriye yüz lirayı alır. Adama ?aç elini, ON de? der. Adam açar elini, On der. Zekeriye 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 diye onlukları adamın eline koyar.

Adam dua ederek giderken paraları da tekrar sayar. Bakar ki ON lira eksik. Dönüp tekrar gelir. ?Zekeriye efendi bu para eksik? der. Zekeriye alır paraları. ?Aç elini, ON de? der. Adam aynen uyar. Zekeriye 20....100 diye sayıp hesabı kapatır.

Bu olay defalarca sürer. Boş gezenlere eğlence çıkmıştır. Gülenin sayısı artmıştır... Zekeriye hak yemez. Adamı fazla yormaz. İşi tatlıya bağlar. Zekeriye hesabını anlayan oldu ise...

Elin parası, züğürtün çenesi derler ya... Para senin, pul senin...