MUSTAFA DEMİR


Besni´nin Redif Askerleri


Atalarımızın, Dedelerimizin bir kısmı Yedi Düvele karşı yaptığımız Kurtuluş Harbinde, bir kısmı Birinci Dünya Harbinde, bir kısmı Birinci Dünya Harbindeki Çanakkale Harbinde ya şehit olmuşlardır ya da Gazi olmuşlardır. Osmanlı Devleti zamanında, giden askerlerin dönmemesi sebebiyle üzerine Türkü yazılmış olan Yemen´e de Osmanlı Devleti´nin Vilayetlerinden ve Kâzalarından askerler gitmiştir. Yemen´e asker gönderen Osmanlı Kâzalarından birisi de Besni Kâzası olmuştur.
Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı Yakınçağ bölümünde Yüksek Lisans Tezimizi tamamlamak için Sayın Hocamız Prof. Dr. Zeynel ÖZLÜ´nün yönlendirmesi ile Besni´ye ait Osmanlı Şer´iyye Sicillerinden 193 Nolu Besni Şer´iyye Sicilini almıştık. Araştırmamıza konu olan Şer´iyye Sicillerinde bazı alacak-verecek davalarında alacaklı kişinin Yemen´e Redif askeri olarak gittiğini tespit ettik. Yemen´e giden bu askerlerimizin varisleri (anne-baba-eş-çocuk veya kardeş) mahkemeye başvuru yapınca mahkemede kimlik tespiti yapılmış ve yapılan bu kimlik tespitleri neticesinde bu değerli bilgiler bizlere ulaşmıştır.
Osmanlı Devlet´inde Redif askeri taburları muzaffaf ordununun yedeği niteliğindeydi. Besni´de de Redif askerlerinin ve redif taburunun var olmuş olduğunu Sayın Hocamız Prof. Dr. Zeynel ÖZLÜ ?Cenûbda Bir Şehr-i Medeniyet: Behisni (Bethesna-Besni)´´ isimli değerli çalışmasında bizlere sunmuştur. Besni Kâzasının mahallelerinden ve köylerinden Yemen´e asker olarak giden kişilerin kimlik ve ikametgah bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.
Bozmekan Mahallesinden :
Köskös Oğlu Mustafa
Serçegözoğlu Ali
Çirçir Mahallesinden :
Güdül Ömer´in oğlu Ömer
Hacı Kasım Mahallesinden :
Güdük Mustafa´nın Oğlu Mustafa
Mehmet Ağa Oğlu Hüseyin
Hamra Mahallesinden :
Hacı Vakkas Oğlu Abuzer
Abdullah oğlu Mısto
Kâhta Mahallesinden :
Haşim Oğlu Mehmet
Meydan Orta Mahalleden :
Vakkas Oğlu Mehmet
Ömer Osman Oğlu Mehmet
Meydan Mahallesinden :
Mehmet Oğlu Küçük Mehmet
Vûsta Mahallesinden :
Balurzâde Mustafa Oğlu Ali Efendi
Yeni Mahalleden :
Mehmet Oğlu Yusuf´un Oğlu Ali
Büyük Perveri Köyünden :
Ömer Oğlu Osman
Kara Hacı Oğlu Hüseyin´in Oğlu İbrahim
Büyük Şam Uşağı Köyünden :
Mehmet Oğlu Hallo
Çilboğazı Köyünden :
Mehmet Oğlu Kara Eyüb
Hacı Mehmet Koco Oğlu Yusuf
Çiğirli Köyünden :
Kel Musto Oğlu Ali´nin Oğlu Hüseyin
Gazikân Köyünden :
Hamido Oğlu Mehmet
Sülo Oğlu Mehmet
Güdüklü Köyünden :
Pano Mehmet
Haydar Köyünden :
Kadir Oğlu Mehmet´in Oğlu Vakkas
Mehmet Oğlu Ahmet
Karahisar Köyünden :
Kara Molla Oğlu Abdurrahman´ın Oğlu Ali
Keysûn Köyünden :
Topal Sülo Oğlu Musto
Kızılhisâr Köyünden :
Abdullah Oğlu Mehmet
Köseceli Köyünden :
Mehmet Asım Oğlu Cumok
Mülk Köyünden :
Mehmet Oğlu Mustafa
Sivârlı Köyünden :
Şıho Abdurrahman Oğlu Mehmet
Terbizek Köyünden :
Ahmet Oğlu Ahmet
Tut Köyünden:
Satır Oğlu Ahmet´in Oğlu Hamak Ahmet
Hüseyin Oğlu Mustafa
Viranşehir Köyünden:
Halil Oğlu İlyas
Yukarıda aktarmış olduğumuz bilgilere 193 nolu Besni Şer´iyye Sicillerinden ( Mahkeme kayıtlarından) ulaşmış olduğumuzu belirtmiştik. Araştırma konumuz olan Şer´iyye Sicilleri 1904-1911 yıllarını kapsamıştı. İsimleri geçen askerlerin bazılarının Yemen´e sevk oluş tarihleri Sicillerde belirtilmiş, bazılarının ise sevk oluş tarihleri belirtilmemiştir. Yemen´e sevk oluş tarihleri belirtilmiş olanlar 1903-1904 yıllarında Yemen´e gitmiştir. Yemen´e giden askerlerin varisleri tarafından mahkemeye açılan alacak-verecek davaları ise 1908-1909-1910 yıllarına denk gelmiştir. Askerlerin kimlik bilgileri kimin çocuğu olduğu şeklinde belirtilerek belirlenmiştir. Burada bazı kişilerin takma adıyla anıldığını da görmekteyiz. Tarihimizin nadide Kâzalarından birisi olan Besni ile ilgili çalışmalar devam ettikçe Ecdadımız ve ile ilgili bilgiler de çoğalacaktır.

BÖLGE HABERLERİ

Devrilen otomobildeki 5 kişi yaralandı

Devrilen otomobildeki 5 kişi yaralandı

GÜNDEM

Yunanistan üzerinden Türkiye'ye gelen çöl tozu 1 hafta etkili olacak

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, çöl tozunun, bir hafta boyunca etkili olacağını söyledi.

SPOR

Adıyaman Belediyespor ile Gergerspor mücadelesi öncesi saha karıştı

Adıyaman Belediyespor ile Gergerspor arasında bugün Saat 15.00’te başlayacak Play Out mücadelesi öncesinde futbolcular arasında tartışma çıktı.

GÜNDEM

Gençlik Haftası’nda depremzede gençlerle anlamlı buluşma

Adıyaman Belediyesi Gençlik Haftası kapsamında depremde aile fertlerini kaybeden gençler için kahvaltı programı düzenledi.